Bezpečnostná rada (BR) OSN v pondelok prijala rezolúciu, v ktorej vyzvala militantné hnutie Taliban, aby dodržalo svoj záväzok umožniť Afgancom a cudzím štátnym príslušníkom „bezpečne opustiť Afganistan“. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

V uznesení sa Bezpečnostná rada odvoláva sľuby Talibanu, že Afganci môžu slobodne opustiť krajinu kedykoľvek a akýmikoľvek možnými prostriedkami. BR OSN „očakáva“, že Taliban splní tento záväzok.

Dokument, ktorý predložili Veľká Británia a Francúzsko spolu s USA a Írskom, tiež požaduje, aby sa Afganistan nestal útočiskom teroristov.

Zdôrazňuje sa v ňom aj potreba neobmedzeného humanitárneho prístupu a dodržiavania ľudských práv, najmä „práv žien, detí a menšín“. V texte sa však nespomína bezpečná zóna OSN v Kábule, o ktorej cez víkend hovoril francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Za uznesenie hlasovalo 13 členov BR OSN. Čína a Rusko sa hlasovania zdržali.

Agentúra DPA v tejto súvislosti uviedla, že rezolúcia predstavuje jeden zo „vzácnych momentov“ na pôde Bezpečnostnej rady. Vo väčšine prípadov boli stáli členovia – najmä USA, Čína a Rusko – často v rozpore a blokovali spoločné riešenia. Peking a Moskva sa tentoraz hlasovania zdržali, čím umožnili prijatie dokumentu.

EBE 31 Kigali - Francúzsky prezident Emmanuel Macron reční na inaugurácii Francúzskeho kultúrneho centra v hlavnom meste Kigali v Rwande vo štvrtok 27. mája 2021. V prejave pri svojej návšteve Rwandy Macron uviedol, že uznáva, že Francúzsko nesie veľkú zodpovednosť za genocídu v roku 1994. FOTO TASR/AP

France's President Emmanuel Macron speaks at the inauguration of a French Cultural Centre in the capital Kigali, Rwanda, Thursday, May 27, 2021. In a key speech on his visit to Rwanda, Macron sai
Neprehliadnite

Moskva privítala Macronov návrh na vytvorenie bezpečnej zóny v Kábule