Predbežné výsledky šiestich štúdii vo viacerých krajinách potvrdili, že koronavírusový variant omikron nepoškodzuje pľúca do takej miery, ako to bolo v prípade predchádzajúcich variantov koronavírusu. Informoval o tom v pondelok na svojej webovej stránke denník The Guardian.

Mutácie, ktorými sa omikron odlišuje od ostatných variantov, mohli podľa expertov ovplyvniť jeho schopnosť napadnúť rôzne typy buniek.

Vírus sa množí v oblasti hrdla

„Zdá sa, že má (omikron) väčšiu schopnosť napadnúť horné dýchacie cesty – bunky v oblasti hrdla," povedal Deenan Pillay, profesor v odbore virológie na univerzite University College London (UCL).

T-lymfocyty
Neprehliadnite

Panika nie je na mieste. Omikron nebude taký zlý, ako sa hovorí

Vírus sa preto bude vo väčšej miere množiť v oblasti hrdla než v pľúcach. Výsledky sú podľa slov Pillaya ešte len „predbežné". Pripomenul však, že podobné zistenia priniesli i ďalšie štúdie. Tieto výsledky však ešte musia byť odborne posúdené, píše The Guardian.

KK9 Boston - Cestujúci kráčajú na letisku v Bostone 21. decembra 2021. Americký prezident Joe Biden sa v utorok snažil ubezpečiť Američanov o schopnosti USA bojovať s rýchlo sa šíriacim variantom omikron, ktorý je už teraz dominantným kmeňom koronavírusu v Spojených štátoch. FOTO TARS/AP
Travelers trek through Terminal E at Logan Airport, Tuesday, Dec. 21, 2021, in Boston. Public health officials are urging caution as the new omicron variant might become the dominant strain in the U.S. during th
Neprehliadnite

Priebeh covidu po omikrone sa zdá menej závažný a vysoké počty úmrtí sú už minulosťou

Nákazlivejší, ale menej nebezpečný

Ak sa vírus viac množí v oblasti hrdla, stáva sa nákazlivejším, píše The Guardian. To by mohlo vysvetliť, prečo sa tento variant tak rýchlo šíri. Vírus, ktorý vo väčšej miere napadá tkanivo pľúc, by zase mal byť nebezpečnejší – ale menej infekčný.

Imunita
Neprehliadnite

Ako omikron poráža covid. Svet začal objavovať čaro superimunity

Experti z Univerzity v Liverpoole po Vianociach zverejnili predbežné výsledky štúdie, ktorá potvrdila, že omikron u myší spôsobil „ochorenie s menej závažným priebehom".

Omikron sa šíri svetom nebezpečne rýchlo.
Neprehliadnite

Omikron sa môže skrývať aj za bežným prechladnutím. Je čoraz ťažšie rozpoznať ho

Výskum na týchto zvieratách podľa vedcov potvrdzuje, že priebeh choroby je menej závažný ako v prípade variantu delta alebo pôvodného variantu, ktorý sa šíril z čínskeho mesta Wu-chan.

Podobné výsledky mali aj štúdie na univerzite v belgickom meste Leuven, na univerzite v škótskom Glasgowe či štúdie uskutočnené v USA.

JB 40 Viedeň - Muž čaká v rade na očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre vo Viedni 22. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zaviedlo celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA. FOTO TASR/AP
 
A man waits to get a COVID-19 vaccine, in Vienna, Austria, Monday, N
Neprehliadnite

V Rakúsku už dominuje variant koronavírusu omikron