Boli to Briti, ktorí odštartovali omikronovú paniku na európskej úrovni. Profesor Neil Ferguson, matematický epidemiológ z Imperial College London, vymodeloval hrozivé čísla covidu pre prvé mesiace nového roka. Pred týždňom pohrozil, že ak sa rýchlo nezavedú prísnejšie opatrenia, počet úmrtí v krajine môže na dennej báze presiahnuť nepredstaviteľných päťtisíc ľudí.

Aj pod vplyvom jeho modelov zaviedli lockdown v Holandsku a výrazne obmedzili život v Dánsku a Belgicku. Krajiny ako Nemecko a Izrael už plánujú štvrtú dávku vakcíny. A na Slovensku sa začali pripravovať poľné nemocnice za desiatky miliónov eur.

N. Ferguson argumentoval, že aj napriek nižšej sile omikronu proti delte, je jej šírenie príliš rýchle. To spolu so schopnosťou nového variantu „obísť imunitu“ spôsobí obrovský tlak na nemocnice. Apeloval na vládu, aby zaviedla prísnejšie opatrenia ešte do Vianoc.

Vo štvrtok britská vláda rozhodla, že žiadne nové obmedzenia nebudú. Riziko hospitalizácie pacientov je o dve tretiny nižšie ako v prípade delty, tvrdí. Britský profesor so svojim pesimizmom nepochodil ani napriek skutočnosti, že počet nových prípadov v krajine, kde omikron už prevláda, presiahol stotisíc ľudí denne.

Nižšie riziko sa potvrdzuje aj v Európe

Už niekoľko dní sa ukazuje, že čísla covidu Južnej Afriky sú extrémne pozitívne. Európski experti však varujú, že severná pologuľa má svoje špecifiká. Napríklad prestarnutú populáciu – mediánový vek v EÚ je 43 rokov, v Južnej Afrike 27. Alebo súčasné zimné obdobie, či neprekonanú epidémiu variantu beta.

No pozitívne výsledky začali ukazovať aj európske štúdie. Imperial College London vydala štúdiu, podľa ktorej sa pri omikrone znižuje potreba hospitalizácie o zhruba 40 percent. Má to však dôležitý háčik. Ak človek nebol zaočkovaný a ani neprekonal covid, tak šanca na hospitalizáciu je nižšia len o 11 percent. Ak však už bol covidom infikovaný, riziko hospitalizácie sa znižuje o polovicu.

Ešte pozitívnejšie výsledky vykázala škótska štúdia, kde riziko hospitalizácie pokleslo dokonca až o 70 percent. Rizikom pre interpretáciu jej výsledkov môže byť skutočnosť, že zasiahnutí omikronom sú prevažne mladí ľudia a staršiu generáciu to ešte len čaká.

Zimbabwe Vaccinates Teens In Rural Areas
Neprehliadnite

Omikron môže byť slabší ako delta. Nádej vyvoláva prepad hospitalizácií v Južnej Afrike

Chyba na strane protilátok

Výpočty N. Fergusona sa dostali pod paľbu silnej kritiky, uvádza Telegraph. Vysoko negatívne projekcie boli založené na číslach poklesu protilátok v krvných vzorkách testovaných. Keďže protilátková reakcia bola slabá a tvorila násobne menej protilátok ako v prípade delty, usúdilo sa, že omikron imunitu obchádza. Ide však o príliš veľké zjednodušenie a ešte väčšiu nepresnosť.

Protilátky sú prejavom krátkodobej imunity. Tá dôležitejšia, dlhodobá imunita, je závislá od pamäťových B a T lymfocytov. Táto druhá línia obrany vzniká buď prekonaním choroby alebo očkovaním. V tele koluje omnoho dlhšie ako protilátky. Jej nevýhodou však je, že sa nedá ľahko merať.

Dlhodobú imunitu ale zmerali vedci z University of Cape Town. Zistili, že zaočkovaní dvomi dávkami mali na nový variant až 70-percentnú odozvu pomocných T-lymfocytov CD4 a dokonca plnú ochranu T-lymfocytov CD8. Táto imunita bola dôkazom, že spoliehať sa iba na protilátkovú imunitu nie je správne. A potvrdili to aj reálne dáta.

Thailand's Bat Catchers Investigate The Origins Of COVID-19
Neprehliadnite

Z konšpirácie pravdepodobná teória. SARS-Cov-2 mohol uniknúť z laboratória vo Wu-chane

Smrtnosť sa výrazne mení

Profesor Francois Balloux, riaditeľ UCL Genetics Institute, tvrdí, že podľa prvých dát z Južnej Afriky, Dánska, Austrálie a Londýna je riziko úmrtia na omikron 25- až 30-násobne nižšie v porovnaní s prvými vlnami, keď sme tu nemali zaočkovaných ani prekonaných. Pokles v hospitalizácii je 90-percentný a následný pokles úmrtnosti je dvojtretinový. Tieto úrovne začínajú byť porovnateľné s chrípkou.

Omikron už vrcholil v epicentre jeho vzniku v Južnej Afrike a pravdepodobne bude čoskoro vrcholiť aj v Londýne. „Som si celkom istý, že omikron nebude taký zlý, ako sa hovorí,“ tvrdí F. Balloux.