Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis varoval americký Kongres, aby bol opatrný pri otváraní dohody o predaji 40 viacúčelových stíhacích lietadiel typu F-16 v hodnote približne šesť miliárd dolárov Turecku, píše Euractiv.

Turecko je jediným z 30 členských štátov NATO, ktorý sa otvorene postavil proti vstupu Fínska a Švédska do tejto transatlantickej aliancie.

Turecko chce svoje

Odborníci tvrdia, že Turecko chce svoje právo veta využiť na získanie istých výhod, a to najmä na odblokovanie embarga na dovoz bojových lietadiel F-35 zo Spojených štátov, najmodernejšej verzie lietadiel typu F-16, ako aj najnovšej výzbroje a avioniky pre existujúcu tureckú flotilu stíhačiek tohto typu.

Mitsotakis svoje varovanie vyslovil v súvislosti s viacerými narušeniami gréckeho vzdušného priestoru vojenskými lietadlami, avšak štát, ktorému patrili nemenoval. Povedal tiež, že Atény v nijakom prípade nebudú tolerovať porušenia svojej zvrchovanosti a prelety cudzích strojov nad obývanými ostrovmi patriacimi Grécku.

Dovoláva sa medzinárodného práva

„Grécko vždy svojim susedom priateľsky podávalo ruku, avšak na riešenie sporov s našimi susedmi tu jestvuje len jeden rámec, a tým je medzinárodné právo,“ povedal grécky premiér v americkom Kongrese.

Konajte v prospech Turecka

„Vyzývam vás, aby ste pri rozhodovaní o dodávkach vojenskej techniky brali do úvahy nebezpečenstvo ohrozenia stability juhovýchodného krídla NATO,“ dodal Mitsotakis po tom, čo minulý týždeň denník The Wall Street Journal uverejnil správu, podľa ktorej americký prezident Joe Biden vyzval lídrov Kongresu, aby pouvažovali o zrušení embarga na dodávky vojenského materiálu Turecku.

Stanovisko Spojených štátov k otázke obnovenia dodávok vojenskej techniky Turecku zatiaľ nie je známe, ale Washington opakovane varoval Ankaru, že zbližovanie sa s Ruskom alebo Čínou bude mať pre Turecko mimoriadne nepriaznivé dôsledky.

Mitsotakisova návšteva v Spojených štátoch si vyslúžila pozitívny ohlas v gréckych médiách, avšak zatiaľ nikto nevie, čo v skutočnosti chcel Washington od Atén za zatvorenými dverami.

Ďalšie dôležité správy

Erdogan: Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko
Neprehliadnite

Ankara odmieta členstvo Fínska a Švédska v NATO; chce získať výhody pre Turecko, tvrdia experti