Spoločnosť Google podniká jeden z posledných pokusov, ako sa vyhnúť miliardovej pokute od Európskej únie (EÚ). V odvolacom konaní pred Súdnym dvorom EÚ, ktoré sa začalo v utorok, prevádzkovateľ rovnomerného internetového vyhľadávača argumentuje, že protimonopolné orgány Únie mu dostatočne nepreukázali údajné obchodné praktiky poškodzujúce hospodársku súťaž.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ sa očakáva do niekoľkých mesiacov. Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v roku 2017 nariadila Googlu zaplatiť 2,42 miliardy eur. Google sa proti rozhodnutiu odvolal, Všeobecný súd EÚ však jeho sťažnosť pred dvoma rokmi zamietol. Celkovo musel Google za konanie poškodzujúce hospodársku súťaž v Európe v uplynulom desaťročí zaplatiť 8,25 miliardy eur.

Právny zástupca spoločnosti Google Thomas Graf v aktuálnom konaní pred súdom argumentoval, že nerovné zaobchádzanie s konkurenciou nie je to isté ako obmedzovanie súťaže. „Spoločnosti si nekonkurujú tým, že zaobchádzajú so svojimi konkurentmi rovnako," poznamenal Graf. Právny zástupca Európskej komisie Fernando Castillo de la Torre tento argument odmietol.

Google síce má právo používať svoje algoritmy tak, aby sa výsledky vyhľadávania, ktoré sú pre používateľov menej relevantné, umiestňovali na nižších miestach v zoznamoch výsledkov. Avšak využíval svoje dominantné postavenie v oblasti vyhľadávania na internete tak, aby zvýraznil vlastné služby a ponuky v cenových porovnávaniach, konštatoval de la Torre.

Ďalšie dôležité správy

Spoločnosť Microsoft uvoľní ďalšie stoličky.
Neprehliadnite

Európska komisia vyšetruje Microsoft, prekáža jej prepojenie produktov Teams a Office