Ruský plynárenský gigant Gazprom vlani nesplnil svoj vlastný, konzervatívny cieľ pre vývoz plynu do Európy a Turecka. Vyplýva to z výpočtu agentúry Bloomberg, ktoré vychádzajú z údajov od firmy. Znížený tok plynu prispel k najhoršej kríze v dodávkach energie na európskom kontinente za posledné desaťročie.

Produkcia plynu bola rekordná

Pre Gazprom bol však minulý rok rekordný - firma uviedla, že produkcia plynu vystúpila na 514,8 miliardy kubických metrov, čo je najlepší výsledok za 13 rokov. Gazprom vlani dodal svojim hlavným zákazníkom v zahraničí, vrátane Európy, Turecka a Číny a bez bývalých členských krajín Sovietskeho zväzu, celkom 185,1 miliardy metrov kubických plynu, uviedol generálny riaditeľ firmy Alexej Miller.

KATASTROFICKÉ
SCENÁRE
Analytici predpovedajú,
že za plyn aj elektrinu
si čoskoro budeme
priplácať od 5 do 15
percent.
Neprehliadnite

Gazprom vlani zvýšil export plynu, cieľ pre Európu však nesplnil. Jeho taktika navodzuje otázky

To bolo o 3,2 percenta viac ako v roku 2020, ale menej ako v rokoch 2018 a 2019, keď sa vývoz pohyboval okolo 200 miliárd kubických metrov. Zďaleka najviac plynu Gazprom dodáva na domáci, teda ruský trh. Vlani to bolo 257,8 miliardy kubických metrov. To je tiež najviac za 13 rokov.

 

Obmedzené dodávky prispeli k rastu ceny

Vývoz Gazpromu analytici a obchodníci starostlivo sledujú, pretože obmedzené dodávky v Európe koncom minulého roka prispeli k rastu cien plynu na ďalšie rekordy. EÚ dlhodobo deklaruje, že chce znížiť závislosť na ruskom plyne, Gazprom sa tak začal zameriavať na vývoz plynu na lukratívnejšie ázijské trhy.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Plynovod Jamal stále funguje v reverznom režime, a to už 13. deň v rade

S nástupom zimy a s nebezpečne nízkymi zásobami plynu v EÚ Gazprom posiela zákazníkom v únii len toľko plynu, koľko má dohodnuté v rámci dlhodobých kontraktov. Už niekoľko mesiacov neponúka dodávky na promptnom trhu, kde dopytu môže vyhovieť, ale tiež nemusí. Dôvod nie je jasný.

Firma poukazuje na zníženie dopytu kvôli prudkému rastu cien v EÚ. Európski predstavitelia tvrdia, že ruský producent zdržiava dodávky zámerne v nádeji, že tak urýchli schvaľovanie sporného plynovodu Nord Stream 2.

Gazprom obvinenia odmieta

Takéto obvinenie Gazprom odmieta. Gazprom nezverejňuje podrobné údaje o vývoze podľa krajín, takže je ťažké odhadnúť, koľko plynu vlani poslal na jednotlivé trhy. Miller uviedol, že najväčší bol rast dodávok do Nemecka, Turecka a Talianska. Tok plynu do Číny podľa neho vlani prevýšil zmluvné záväzky firmy.

KK14 Kyjev - Na archívnej snímke zamestnanec kontroluje ventily plynovodu  na tranzitnom plynovom potrubí 3. januára 2009 v Bojarke, neïaleko Kyjeva. Ukrajinský plynárenský koncern Naftogaz je nesolventný. Nesplatil totiž dlhopisy denominované v eurách v celkovej hodnote 500 miliónov USD (341,46 milióna eur). Ich splatnos vypršala v stredu 30. septembra 2009. Koncern vyhlásil, že rokovania o reštrukturalizácii dlhu nebudú ma žiadny vplyv na tranzit ruského plynu do Európy ani na platby Kyjeva
Neprehliadnite

Ukrajinský Naftogaz žiada Európsku komisiu, aby zasiahla proti ruskému Gazpromu

Gazprom v decembri ťažil v priemere 1,523 miliardy metrov kubických plynu denne, čo bolo najviac pre tento mesiac od roku 2013. Vývoz ruskými plynovodmi do väčšiny krajín v EÚ bol v decembri obmedzený, väčšina dodatočného plynu tak zostala v Rusku, kde boli v posledných dňoch roku abnormálne nízke teploty.

Domácim sa dodávky zvýšili

S poklesom teplôt sa dodávky domácim zákazníkom koncom decembra zvýšili na 1,656 miliardy metrov kubických denne, čo je viac, než bola priemerná denná produkcia v decembri.

Gazprom uviedol, že kvôli uspokojeniu dopytu siahol do svojich podzemných zásobníkov. Odber plynu zo zásobníkov potom bol najvyšší za päť rokov. Rusko si môže dovoliť odoberať rekordný objem plynu zo svojich zásob. Gazprom totiž v novembri naplnil na zimu svoje domáce úložiská na rekordný objem 72,6 miliardy kubických metrov.

Rozostavaný plynovod Gazprom
Neprehliadnite

Gazprom hrá s Nord Stream 2 vabank, stavil 700 mil. USD