Zima sa ešte len začala a ceny energií už prerazili strop. Kto si myslel, že v októbri bolo najhoršie, mýlil sa. Áno, Rusko sľúbilo viac plynu. V skutočnosti ho však do Európy prúdi menej ako minulý rok. Pritom tohtoročný december je ako zo zimnej rozprávky. Treba len dúfať, že bude mať šťastný koniec.

Veľké Kapušany prepravujú o štvrtinu plynu menej

Gazprom neustále prízvukuje, že povolenie Nordstream 2 by veci pomohlo, prišlo by viac plynu aj do zásobníkov. Ak je to tak, prečo nevyužíva kapacitu existujúcich zásobníkov? Plynovodom Yamal aj Centrálnym koridorom, ktorý vedie cez Slovensko, prúdi menej plynu oproti vlaňajšku. Gazprom o zazmluvnenie dodatočných kapacít, ktoré sú práve voľné, vôbec nejaví záujem.

JB 10 Novo-Ogarjovo - Ruský prezident Vladimir Putin sa prostredníctvom videolinku zúčastňuje na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 27. októbra 2021. Mjanmarská vojenská vláda bojkotovala v utorok summit Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) po tom, čo veliteľovi junty Min Aun Hlainovi zakázal účasť. Ako píše agentúra AFP, vojenský režim tak ešte prehĺbil svoju izoláciu od zvyšku regiónu, ktorá sa začala, keď pred deviatimi mesiac
Neprehliadnite

Putin nariadil Gazpromu, aby od novembra zvýšil dodávky plynu do Európy

Tento vývoj nedáva zmysel. Cena je niekoľkonásobne vyššia, teploty vonku sú nižšie, dopyt stúpa. Počas prvého decembrového týždňa prúdilo na Slovensko v priemere 90 miliónov kubických metrov plynu denne. Minulý rok to bolo 124 miliónov. Gazprom naznačoval, že môže poslať do Európy viac plynu. Ale z nejakého dôvodu to zatiaľ nechce urobiť.

Zásoby plynu klesajú rýchlejšie

Napriek tomu, že exportujeme menej plynu ako minulý rok a z plynovodu Yamal k nám cez Českú republiku prúdi viac plynu, čerpáme zásobníky rýchlejšie ako minulý rok. Kým v decembri 2020 sme vyčerpali približne milión m3 denne, teraz je to päťnásobok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa