Gazprom Nefť, ropná divízia ruského plynárenského gigantu Gazprom, očakáva, že jej produkcia uhľovodíkov v tomto roku presiahne 100 miliónov ton ropného ekvivalentu a dosiahne rekordnú úroveň. Oznámila to vo štvrtok.

OPEC+ obmedzil produkciu

Tretia najväčšia ruská ropná firma plánovala pôvodne dosiahnuť svoj produkčný cieľ 100 miliónov ton ropného ekvivalentu do roku 2020, ale musela svoje plány odložiť pre obmedzenie ťažby, na ktorom sa dohodla aliancia OPEC+, ktorá združuje najväčších svetových producentov ropy.

ITAR-TASS 57: MOSCOW, RUSSIA. JUNE 30. Pictured is Gazprom building where Gazprom's annual general shareholders' meeting was held. (Photo ITAR-TASS / Grigory Sysoyev)
Neprehliadnite

Gazprom slávi úspech: Lacný plyn nebude, teraz zarábame

Ťažba sa presúva do oblasti Jamalu

Gazprom Nefť aktívne rozvíja náleziská v severných regiónoch Ruska, najmä oblasť Jamal, keďže jej kľúčové ropné polia v západnej Sibíri sa čoraz viac vyčerpávajú. Spoločnosť vo štvrtok uviedla, že vyššie objemy ťažby v roku 2021 podporilo uvedenie ložiska Tazovskoje v regióne Jamal-Nenec do prevádzky, ako aj spustenie novej integrovanej čistiarne plynu na poli Vostočno-Messojachskoje. Oznámila tiež, že v budúcom roku zvýši investície. „Očakáva sa, že v roku 2022 sa celkové investície Gazprom Nefť zvýšia o viac ako 10 percent, pričom financovanie investičného programu presiahne 500 miliárd rubľov (6 miliárd eur),“ uvádza sa v správe.

WA 40 Přimda - Časť 166 kilometrov dlhého plynovodu Gazela v obci Přimda, v pondelok 14. januára 2013. Český premiér Petr Nečas  v pondelok oficiálne uviedol plynovod Gazela do prevádzky. Vďaka plynovodu za 10 miliárd českých korún sa končí závislosť Českej republiky na dodávkach plynu cez Ukrajinu.Výstavba plynovodu  sa začala v roku 2010. Potrubie povedie od obce Brandov v Ústeckom kraji až do pohraničia, kde pri Rozvadove opustí české územie a bude pokračovať na juh Nemeckej spolkovej republi
Neprehliadnite

Rosnefť je bližšie k možnosti exportovať zemný plyn do Európy