Prenájom pozemkov a poľovného revíru mal Gál odblokovať za úplatok, pričom úplatkárska taxa bola pevná – 200 eur za hektár pôdy, informujú aktuality.sk

Úplatky za pozemky

Príbeh začína v roku 2017 v hlavnej úlohe s firmou Medzičiližie, a. s. podnikajúcej v regióne Žitného ostrova. Od Slovenského pozemkového fondu (SPF) žiadala prenájom pôdy v katastroch Dunajskej Stredy. To mal vybaviť právnik Ján Gajan, ktorý je aktuálne kajúcnikom v rôznych prípadoch týkajúcich sa korupcie v pozemkovom fonde. Pomáhať mu mal Gustáv Palider. Ten si podľa polície vypýtal za „vybavenie“ 240-tisíc eur, čo malo byť rozdelené medzi Radu pozemkového fondu a vedenie SPF.

Avšak o tie isté pozemky mala záujem aj firma Carrot SK, v ktorej mal mať skrytý podiel aj Gábor Gál. Vtedy nastal konflikt. Rada schválila pozemky pre spoločnosť Medzičiližie, no vedenie (námestník Boris Brunner) odmietol zmluvu podpísať.

„Zo strany Borisa Brunnera prišlo k znefunkčneniu SPF tým, že odmietal podpísať akékoľvek záležitosti. O uvedené ho požiadal Gábor Gál, nakoľko nemal z pôsobenia SPF toľko výhod a benefitov, ako očakával, a SNS ich mala výrazne viac a táto situácia sa vyhrotila na tejto záležitosti prenájmov pozemkov pre Medzičiližie, a. s., kde nastal priamy rozpor medzi záujmami Kvietika, ktorý hájil záujmy SNS, a Gábora Gála,“ povedal pri výsluchu právnik Gajan.

50-tisíc a dva revíre

„Brunner svedkovi (Gajanovi) navrhol, aby sa s Gálom stretol osobne on alebo Kvietik. Po dohode s Kvietikom sa svedok stretol s Gálom sám a stretnutie dohodol Brunner, nakoľko Kvietik sa s Gálom stretnúť nechcel,“ uvádza polícia v obvinení.

Gajan sa s Gálom stretol. Poslanec si za odblokovanie SPF vyžiadal 50-tisícový úplatok. Nájom pozemkov chcel rozdeliť tak, aby časť dostala aj jeho firma, rovnako chcel tiež dva poľovné revíry. „Pán Gál mal už úvod od Brunnera, a teda bol priamy a jasne vysvetlil, že trvá na tom, že oblasť Medzičiližia, čo je juh Slovenska, kde hospodári aj Carrot SK, dostala do nájmu táto spoločnosť. Gál sa odvolával aj na povolebné dohody, rozdelenie funkcií a kompetencií, v rámci ktorých strana Most-Híd mala participovať aj na neoficiálnych výnosoch činnosti SPF, čo sa však podľa Gála nerealizovalo. Gál uviedol, že by chcel okrem získania nájmu aj nejakú finančnú kompenzáciu za doterajšiu činnosť, ktorú Gál vyšpecifikoval na 50-tisíc eur a zároveň uviedol, že by chcel získať alebo mať podporu pri získaní nejakých poľovných revírov,“ povedal policajtom Gajan. Rokovania firiem boli úspešné, pozemky si rozdelili.

Obvinenia odmieta

Gál si podľa svedkov prevzal úplatok priamo vo svojej poslaneckej kancelárii približne v čase, kedy mal byť menovaný za ministra spravodlivosti. Okrem toho získal aj dva poľovné revíry. Gál obvinenia považuje za výmysly: „Ešte minulý týždeň mi poštou bolo doručené uznesenie o vznesení obvinenia. Predmetné uznesenie v súvislosti s mojou osobou sa absolútne nezakladá na pravdivých informáciách. Nie je to prvýkrát, keď o mne kolovali rôzne informácie od takzvaných kajúcnikov, ktoré sa po riadnom prešetrení potvrdili ako vymyslené,“ povedal pre TASR.

Ďalšie dôležité správy

189. schôdza vlády SR
Neprehliadnite

Vyšetrovateľ NAKA obvinil exministra spravodlivosti Gábora Gála