Francúzska vláda plánuje zvýšiť minimálny vek na používanie elektrických kolobežiek z 12 na 14 rokov, ako aj pokutu za jazdu dvoch ľudí na jednej kolobežke. V stredu to uviedol francúzsky minister dopravy Clément Beaune.

„Pri jednej nehode z piatich boli na kolobežke dvaja ľudia," povedal Beaune pre noviny 20 Minutes. Podľa neho je potrebné zdôrazniť, že „elektrické kolobežky nie sú hračky".

Zdieľané elektrokolobežky, ktoré prevádzkujú spoločnosti ako Tier, Lime či Dott, sú už súčasťou viac ako 200 francúzskych miest.

Medzi obyvateľmi Francúzska však vyvolávajú rozporuplné reakcie. Niektorí tvrdia, že ide o zábavný a cenovo dostupný spôsob prepravy šetrný k životnému prostrediu, iní tvrdia, že sú nebezpečné, ohrozujú chodcov a ulice sú vďaka nim preplnené.

V Paríži sa preto v nedeľu uskutoční referendum organizované mestskou samosprávou o tom, či by mali byť elektrokolobežky v tejto francúzskej metropole úplne zakázané. Paríž už v minulosti zaviedol obmedzenie rýchlosti kolobežiek či špeciálne vyhradené parkovacie zóny.

Prevádzkovatelia zdieľaných elektrokolobežiek plánujú v stredu podpísať chartu, v ktorej sa zaviažu k zvyšovaniu bezpečnosti, predlžovaniu životnosti batérií na najmenej päť rokov a recyklovaniu svojich produktov vo Francúzsku.

Ďalšie dôležité správy

KK28 Paríž - Mládež kope do kanistrov so slzotvorným plynom počas demonštrácie v utorok 7. marca 2023 v Paríži. Viac ako 250 protestov je v utorok naplánovaných vo Francúzsku proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy. Zapojenie sa do štrajku avizovalo viacero sektorov služieb vrátane zamestnancov železníc, letísk, učiteľov či smetiarov. Zmeny v dôchodkovom systéme predstavila francúzska vláda ešte v januári. Postupne až do roku 2030 sa má zvyšovať minimálny vek odchodu do dôchodku zo súčasných 6
Neprehliadnite

Francúzsko má v porovnaní s inými krajinami nízky vek odchodu do dôchodku