Vysoko zadlžená čínska developerská skupina China Evergrande zrejme zbankrotuje, keďže v postate prišla o svoj hlavný biznis, uviedli analytici agentúry S&P Global Ratings.

Problémy s financovaním trhu

Evergrande bola v minulom roku z hľadiska tržieb druhým najväčším čínskym developerom. Spoločnosť predávala apartmány spotrebiteľov pred dokončením, aby generovala kapitál pre nové projekty. Dostala sa však do problémov s financovaním dlhu.

WA 34 archív Hongkong - Na archívnej snímke zo 4. októbra 2021 bezpečnostný pracovník stojí v sídle čínskej developerskej skupiny Evergrande Group v Hongkongu. Evergrande v nedeľu 24. októbra 2021 oznámila, že obnovila práce na viac ako 10 projektoch v Šen-čene, Tung-kuane a ďalších mestách. Toto vyhlásenie prichádza po správe, že sa jej podarilo odvrátiť bankrot, keď na poslednú chvíľu splatila úroky z dlhopisov. FOTO TASR/AP

FILE - In this Oct. 4, 2021, file photo, a security guard stands at
Neprehliadnite

Zadlžený developer Evergrande chce zabrániť krachu, predáva celý podiel v streamovacej službe

Aj napriek tomu, že skupina zatiaľ dokázala predávať aktíva a včas vyrovnávala splátky, podľa štvrtkovej (18. november) správy S&P ju jej "obrovský dlh dobehne".

„Firma stratila schopnosť predávať nové rezidenčné nehnuteľnosti, čo znamená, že jej hlavný biznis model je nefunkčný. Preto je plné splatenie jej dlhu nepravdepodobné,“ uviedla S&P. „Stále si myslíme, že platobná neschopnosť Evergrande je vysoko pravdepodobná.“

Platba dlhopisov

Zatiaľ sa skupine darilo na poslednú chvíľu uhrádzať splátky. Podľa analytikov však Evergrande čaká väčší test v marci a apríli budúceho roka, keď bude musieť zaplatiť 3,5 miliardy dolárov z dolárových dlhopisov.

S&P však nepočíta s neriadeným bankrotom. „Myslíme si, že vláda chce kontrolovanú likvidáciu Evergrande alebo riadenú reštrukturalizáciu dlhu,“ uvádza sa v správe ratingovej agentúry.

„Úrady chcú maximalizovať dokončený počet nehnuteľností, ktoré Evergrande už predala, aby ochránila záujmy tých, ktorí si nehnuteľnosti kúpili, aby skupina vo veľkej miere vyplatila dodávateľov a ďalšie malé firmy.“

burza
Neprehliadnite

Top vo financiách: Tesla sa vypredáva, jej rival Rivian sa naopak nakupuje