Niektorí držitelia dlhopisov Evergrande Group nedostali v stredu do konca obchodovania v Ázii po uplynutí 30-dňového odkladu vyplatené úroky. Uviedli to nemenované zdroje. Evergrand tak balansuje na pokraji bankrotu.

Najzadlženejšia developerská skupina na svete sa v ostatných týždňoch potáca od termínu k termínu, pričom čelí záväzkom vo výške viac ako 300 miliárd dolárov (259,56 miliardy eur), z ktorých 19 miliárd dolárov tvoria dolárové dlhopisy.

Ak nezaplatia, spoločnosť formálne zlyhá

Spoločnosť nesplácala svoje zahraničné záväzky. V stredu sa pritom končí 30-dňová ochranná lehota na kupónové platby vo výške viac ako 148 miliónov dolárov.

Nezaplatenie by malo za následok formálne zlyhanie spoločnosti a spustilo by sériu zlyhaní aj v prípade ostatných dolárových dlhopisov Evergrande. Tým by sa zvýšila hrozba dlhovej krízy, ktorá visí nad druhou najväčšou svetovou ekonomikou.

Evergrande situáciu nekomentuje

Kedy presne uplynie doba odkladu v stredu, nie je jasné, ale dva zdroje oboznámené s touto záležitosťou uviedli, že niektorí držitelia dlhopisov nedostali zaplatené do konca pracovného dňa v Ázii.

Skupina Evergrande to odmietla komentovať. Pri iných dolárových dlhopisoch, ktoré boli splatné koncom septembra, dostali ich držitelia splátky až jeden pracovný deň po skončení 30-dňovej doby odkladu. (1 EUR = 1,1558 USD)

WA 34 archív Hongkong - Na archívnej snímke zo 4. októbra 2021 bezpečnostný pracovník stojí v sídle čínskej developerskej skupiny Evergrande Group v Hongkongu. Evergrande v nedeľu 24. októbra 2021 oznámila, že obnovila práce na viac ako 10 projektoch v Šen-čene, Tung-kuane a ďalších mestách. Toto vyhlásenie prichádza po správe, že sa jej podarilo odvrátiť bankrot, keď na poslednú chvíľu splatila úroky z dlhopisov. FOTO TASR/AP

FILE - In this Oct. 4, 2021, file photo, a security guard stands at
Neprehliadnite

Peking vyzval zakladateľa Evergrande, aby prispel na dlhy z vlastného vrecka