Tento týždeň sa akciám opäť veľmi nedarilo. Ich cena krúžila medzi stratami a miernymi ziskami. Po výpredajoch v septembri tento trend pokračoval aj v októbri. Padali najmä technologické akcie, pričom ich stiahli dolu problémy okolo Facebooku. Tejto firme začiatkom týždňa vypadli niektoré četovacie aplikácie. Navyše, jej bývala zamestnankyňa a whiserblowerka svedčila o negatívnych praktikách vo vnútri firmy.

V strede týždňa sa akciové indexy mierne spamätali a začali stúpať. Ťahali ich hore ceny energetických firiem, keďže ropa a zemný plyn stále rastú. Pozitívne bola prijatá na Wall Street aj správa, že americký senát prijal dočasne navýšenie limitu pre štátny dlh, čo oddialo obavy zo zatvorenia federálnych úradov.

KK19 New York - Na archívnej snímke z 20. júla 2021 socha nebojácneho dievčaťa stojí pred newyorskou burzou. Americké akciové trhy otvorili v piatok 13. augusta 2021 s rastom a kľúčový index Dow Jones Industrial Average rovnako ako širší index S&P 500 sa dostali na nové rekordy. Oba indexy sú na najlepšej ceste zaznamenať ziskový týždeň. FOTO TASR/AP
FILE - The Fearless Girl statue faces the New York Stock Exchange, Tuesday, July 20, 2021. Stocks are off to a mixed start on Wall Street, Friday,
Neprehliadnite

Ani vyššie úroky na dlhopisoch nevyženú investorov z akcií tak skoro

Obavy z vyššej inflácie sa však medzi investormi objavujú čoraz častejšie. Pozorne sledujú aj rastúce výnosy na amerických štátnych dlhopisoch, ktoré sa pohybujú nad 1,5 percenta ročne. Tie by mohli zlákať investorov k výpredaju rizikovejších akcií a k úteku do bezpečia štátnych bondov.

Napokon trhy sa obávajú aj vplyvu delta variantu koronavírusu na oživenie ekonomiky a sľubu americkej centrálnej banky (Fed), že začne koncom tohto roka uťahovať uvoľnenú menovú politiku. To by znamenalo koniec lacných peňazí v ekonomike aj na Wall Street.

Evergrande ťahá dole celý realitný sektor

Akcie v Ázii ťahal dole stále sa prehlbujúci problém gigantického čínskeho developera Evergande, ktorý nedokáže splácať svoje vysoké dlhy. Jeho akcie boli dokonca na čas stiahnuté z burzy v Hong Kongu, pretože sa rozhodol predať jednu zo svojich dcérskych firiem.

Čínska firma ovplyvňuje aj správanie ďalších developerov v regióne. Majiteľ hongkongského realitného giganta Estates Holding oznámil, že firmu stiahne z burzy, lebo má veľkú zaangažovanosť v dlhopisoch Evergande. Obáva sa, aby jej akcie nespadli prudko dole. Po tomto oznámení vystrelili jej akcie prudko hore, všimol si to Financial Times.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa