Finančné trhy minulý týždeň opäť klesali. Dole ich stiahli najmä obavy okolo osudu vysoko zadlženej čínskej developerskej firmy Evergrande. Môže sa táto panika rozšíriť aj na Wall Street?

Riziko tu je. Čínsky developer má dlh vo výške 300 miliárd dolárov, čo je polovica dlhu Lehnam Brothers v roku 2008. Obavy investorov sú skôr o tom, aké veľké systémové riziko predstavuje táto firma pre finančný sektor v Číne. Evergrande je príliš veľká firma na pád. Jej bankrot by sa prelial do finančných inštitúcii v Číne aj vo svete, pretože 120 miliárd z jej dlhov je od finančných inštitúcii zo zahraničia. Ak by došlo k nesplateniu jej dlhopisov, tak firma môže skrachovať a investori zažijú niečo podobné ako na Slovensku pri Arce Capital. Len táto čínska firma má 300- krát väčšie dlhy. Systémové riziko pri jej krachu je investormi vnímané a potenciál reťazovej reakcie tu je. Aj preto sa objavila minulý týždeň panika na finančných trhoch.

Zachráni čínska vláda tohto developera a všetko bude ok?

Je to veľmi pravdepodobné. Vláda sa im bude snažiť poskytnúť aspoň prekleňovací úver, aby zvládla nedostatok likvidity. Firma už pozastavila niektoré svoje stavby a predáva byty so zľavou 25 percent, aby získala likviditu na splatenie dlhopisov. Buď príde k odpredaju častí jej aktív alebo k jej záchrane vládou.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie na Wall Street sa spamätali z čínskeho šoku

Bude to teda rozdielny prístup americkej vlády, ktorá nechala v rámci voľného trhu Lehnam Brothers padnúť a prístupom čínskej komunistickej vlády, ktorá drží ochrannú ruku nad tamojšími firmami?

Áno, ale keď Američania nechali zbankrotovať Lehman Brothers, nevedeli, že reakcia trhov bude taká masívna. Dôsledky napokon hasila vláda aj centrálna banka, keď museli zoštátňovať hypotekárne spoločnosti aj poisťovne. Pristúpili na záchranu až po výbuchu. Čínske politbyro by mohlo byť poučené z chýb z minulosti a pravdepodobne zasiahne skôr, aby zminimalizovalo škody a straty vo finančnom systéme.

Čo za to bude vláda chcieť?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa