Čínske úrady údajne povedali zakladateľovi developerskej skupiny Evergrande Sü Ťia-jinovi, kedysi najbohatšiemu mužovi krajiny, aby použil osobný majetok na zmiernenie dlhovej krízy svojej spoločnosti. Uviedli to viaceré médiá.

Kríza likvidity jedného z najväčších čínskych developerov znížila dôveru investorov, otriasla kľúčovým trhom s nehnuteľnosťami a vyvolala pritom obavy z možného "šírenia nákazy" v čínskej ekonomike.

Minulý týždeň Evergrande nečakane zaplatila úrok z dolárového dlhopisu tesne pred termínom, čím odvrátila vyhlásenie platobnej neschopnosti. Evergrande tiež oznámila, že obnovila prácu na viac ako 10 zastavených projektoch.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Evergrande zaplatila úroky z dlhu a obnovila práce na niektorých projektoch

Agentúra Bloomberg News s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou však v utorok (26. 10.) informovala, že Peking tlačí na Sü Ťia-jina, aby siahol do vlastného vrecka a pomohol tak splatiť časť z dlhov spoločnosti. Táto direktíva údajne prišla po tom, ako jeho spoločnosť zmeškala splátku úrokov z dlhopisu v pôvodnom termíne 23. septembra.

Je však nepravdepodobné, že by osobná obeta Sü Ťia-jina mala veľký vplyv na záväzky Evergrande vo výške viac ako 300 miliárd amerických dolárov, pričom podľa Bloombergu jeho majetok predstavuje menej ako 8 miliárd dolárov.

Šesťdesiattriročný Sü Ťia-jin bol kedysi najbohatším človekom v Číne. Jeho majetok mal hodnotu viac ako 40 miliárd dolárov len pred niekoľkými rokmi, predtým, ako sa začali problémy Evergrande.

Zdroje z Číny ďalej uviedli, že miestne vlády v celej krajine monitorujú bankové účty developerov, aby zabezpečili, že hotovosť spoločností sa použije na dokončenie rozostavaných bytových projektov a nebude presmerovaná na výplaty veriteľom.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Problémy Evergrande sú podľa čínskej centrálnej banky zvládnuteľné

Problémy Evergrande zasiahli aj niekoľko ďalších stavebných firiem vrátane Sinic a Fantasia, ktoré nedokázali zaplatiť dlh. V stredu agentúra Fitch znížila rating ďalšej, Modern Land, pričom uviedla, že tento týždeň neuhradila 250 miliónov dolárov.

Kľúčový čínsky regulátor v utorok vo vyhlásení vyzval spoločnosti, aby splnili svoje dlhové záväzky v zahraničí.

Evergrande zápasí s ťažkosťami v čase, keď čínsky prezident Si Ťin-pching zosilňuje rétoriku v rámci svojej kampane o „spoločnej prosperite“, ktorej cieľom je vyrovnať rozdiely v bohatstve a sprísniť dohľad nad domácimi súkromnými gigantmi.