Ak osoba nie je právoplatne odsúdená, platí prezumpcia neviny. Na štvrtkový zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) u bývalých vysokých policajných funkcionárov tak reagoval expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico. Tibor Gašpar bol podľa neho veľmi dobrým prezidentom Policajného zboru (PZ) s dobrými výsledkami. „Neviem, čo títo ľudia robili v súkromnom čase. Ak zlyhali, nech sú za to potrestaní," skonštatoval.

Za zásahmi NAKA vidí Fico politickú objednávku, vláda podľa neho ľuďom ponúka divadlá, ktoré sú naplánované. Fico netuší, prečo sa vo štvrtok konali domové prehliadky. Bude rešpektovať prezumpciu neviny, nechce nikoho zatracovať. Dodal, že mnoho ľudí podľa neho sedí vo výkone väzby nezákonne. „Ak niekto spáchal trestný čin, samozrejme, treba ho odsúdiť. Každý nech nesie zodpovednosť za to, čo páchal," dodal na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Na snímke expremiér a opozičný poslanec Robert Fico (Smer-SD) počas 12. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v stredu 16. septembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Pozornosť polície je teraz potrebné obrátiť na Fica a Kaliňáka, tvrdí SaS

Smer-SD žiada, aby si poverený šéf Policajného zboru Peter Kovařík „urobil poriadok". Nesmie sa podľa Fica stať, aby novinári vedeli o zásahu skôr ako orgány činné v trestnom konaní a aby boli na mieste operácie skôr, ak má byť utajovaná. Fico v zásahoch vidí jasnú politickú objednávku. Cieľom je podľa neho ukázať verejnosti každého človeka, ako ho odvážajú v putách. „Trištvrte z týchto vecí je politicky objednaných," skonštatoval s tým, že vláda zlyháva v boji s koronakrízou, celé leto nič nerobila a teraz ponúka ľuďom divadlá v podobe zásahov.

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú v stredu rokovať o pomoci rezortov v súvislosti s koronakrízou. Plénum totiž neschválilo program 14. schôdze parlamentu, a tak predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) zasadnutie ukončil. Na snímke podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) 7. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Šeliga vyzval Fica a Kaliňáka, aby sa priznali ku krytiu Gašpara a Krajmera

Strana sa tiež chce obrátiť na Európsku komisiu (EK), pretože sa podľa Fica na Slovensku porušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ o posilnení určitých aspektov prezumpcie neviny. Budú žiadať, aby sa v tejto veci začalo konanie voči vláde SR.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar bol podať trestné oznámenie v Pezinku
Neprehliadnite

NAKA zadržala bývalého policajného riaditeľa T. Gašpara, aj svojho bývalého šéfa P. Hraška

NAKA zadržala pri štvrtkovej akcii s názvom Očistec viacero osôb. Zasahovala u bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, u exriaditeľa NAKA Petra Hraška, bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Bernarda Slobodníka. Zadržať mali aj exšéfa protikorupčnej jednotky Róberta Krajmera a ďalších. Vyšetrovateľ vzniesol voči zadržaným obvinenie pre viaceré trestné činy.