Spojené štáty sa plánujú pripojiť k programu COVAX - mechanizmu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorého cieľom je zaistiť prístup k očkovacím látkam proti chorobe Covid-19 aj chudobnejším krajinám. Výkonnej rade WHO to vo štvrtok oznámil imunológ a hlavný odborník Bieleho domu na koronavírus SARS-CoV-2 Anthony Fauci, uviedol britský denník The Guardian.

Tedros Andhanom apeluje, aby bohatí boli solidárni s chudobnými.
Neprehliadnite

Svetová zdravotnícka organizácia žiada spravodlivú distribúciu vakcín proti Covid-19

Prezident Joe Biden podľa Fauciho podpíše v priebehu štvrtka nariadenie, ktoré bude obsahovať zámer USA pripojiť sa ku programu COVAX a podporiť podobne orientovanú platformu pre globálnu spoluprácu Access to Covid-19 Tools (ACT-Accelerator). Fauci tiež podľa agentúry AFP zdôraznil, že USA ktoré dlhodobo patria k najväčším darcom WHO, zostanú jej členom a splnia si svoje finančné záväzky voči tejto organizácii.

WHO podľa Fauciho „neúnavne spolupracovala" s jednotlivými krajinami v ich boji proti koronavírusovej pandémii. „WHO je rodina štátov a všetci sme radi, že USA v tejto rodine zostávajú," uviedol. Nový prezident USA Joe Biden podpísal v stredu len niekoľko hodín po uvedení do úradu nariadenie, ktorým zrušil proces vystúpenia USA z WHO. Ten spustil Bidenov predchodca Donald Trump v júli 2020. Vystúpenie však mohlo nadobudnúť účinnosť až 6. júla 2021, pričom v prípade Bidenovho víťazstva v prezidentských voľbách sa očakávalo jeho zvrátenie.