Priemerná mzda vo Švajčiarsku patrí medzi najvyššie na svete. Správa získala údaje o vyše 9 400 profesiách, analyzuje aj minimálne mzdy stanovené v jednotlivých kantónoch a odporúčané platy. Hoci správa neposkytuje úplne presný obraz o tom, koľko ľudia vo Švajčiarsku skutočne každý mesiac zarábajú, dáva minimálne základný prehľad o dobre platených pozíciách, poukazuje portál The Local.

Policajti a kňazi

Nie je prekvapujúce, že najvyšší plat dostávajú vedúci finanční pracovníci. Na novej pozícii dokážu zarobiť 14-tisíc švajčiarskych frankov (v prepočte okolo 12 470 eur) mesačne pred zdanením. O čosi menej (11 600 eur) si mesačne prilepšia senior lekári a lekárenskí poradcovia.

Slušným mesačným zárobkom sa môžu pochváliť aj vysokopostavení diplomati (12 100 eur), úveroví manažéri, ktorým mzda začína od 7 750 eur a ide vyššie, ale aj senior veterinári (vyše 10-tisíc eur).

Nadpriemerne dobre zarábajú aj tamojší farári. Dlhoročný kňaz v službách cirkvi má nárok na plat vo výške v prepočte vyše 8-tisíc eur. Dokonca tak zarobia viac ako IT odborníci, ktorí si so svojou kvalifikáciou môžu mesačne prilepšiť v priemere o 4 100 eur. Po získaní magisterského titulu sa platy švajčiarskych Iítečkárov môžu pohybovať okolo 5 950 eur.

Priemerný mesačný plat švajčiarskeho policajta v kantóne Zürich dosahuje úroveň okolo päťtisíc eur. Učiteľ na základnej škole v rovnakom regióne je na tom ešte lepšie, zarobí približne 6 200 eur.

Prah chudoby

Veľký dôvod

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa