V dôsledku štvrtkových silných búrok a vzniknutého tornáda, ktoré zničilo niektoré obce na južnej Morave, zomreli najmenej piati ľudia. ČTK to povedal hovorca polície Pavel Šváb. Záchranári majú tri úmrtia, ďalšie ale boli napríklad v nemocnici. Podľa hovorkyne záchranárov Michaely Bothovej záchranári previezli do nemocníc desiatky zranených a ďalšie desiatky ponechali na mieste po ošetrení.

Šváb bližšie neoznámil, ako alebo kde ľudia zomreli. „Máme ale potvrdených päť obetí," povedal. Bothová uviedla, že záchranári mali cez 80 zranených, stále ale zasahujú. „Máme prevažne pomliaždeniny, odreniny. Ľudia sú ale tiež v zlom psychickom stave," povedala Bothová. Server idnes.cz uvádza, že podľa informácií MF DNES je jedným z mŕtvych dvadsaťjedenročný muž, na ktorého spadla lampa. Zomrel už včera po prevoze do nemocnice.

Juhomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) povedal po rokovaní krajského krízového štábu, že hasiči už prešli búrkami najviac postihnuté obce a nečaká, že by záchranári našli ďalších zranených či mŕtvych. „Ľudia by už mali byť zachránení," povedal. Teraz je podľa neho potrebné odpratať veci naviate z búrok na strechy alebo do korún stromov, ktoré by mohli na niekoho spadnúť. Znovu apeloval, aby do postihnutých obcí zatiaľ nejazdili dobrovoľníci. Miesta teraz prechádzajú statici.

Tornádo na Hodonínsku
Neprehliadnite

Južnú Moravu spustošilo tornádo, hlásia aj obete na životoch

 

Podľa ministra vnútra Jana Hamáčka prebiehajú v postihnutých mestách záchranné práce, po ktorých bude nasledovať rekonštrukcia. Ministerstvo pre miestny rozvoj uvoľní na pomoc obciam s obnovou majetku 420 miliónov korún.

Záchranári na južnej Morave v spojitosti so štvrtkovými silnými búrkami zaznamenali okolo 200 zranených osôb. Obce hlásia poškodenie stoviek domov.

K silným búrkam sa v okrese Hodonín a Břeclav pravdepodobne pridalo i tornádo, píšu Novinky.cz. Jeho sila podľa odhadov dosiahla stupeň tri až štyri, čo predstavuje rýchlosť presahujúcu 300 kilometrov za hodinu.