Juhomoravským okresom Hodonín sa vo štvrtok večer prehnalo ničivé tornádo, ktoré zrovnalo so zemou polovicu obce Hrušky a významne poničilo aj Lužice a Moravskú Novú Ves.

Z postihnutých obcí hlásia stovky poškodených domov, uviedla televízia ČT24. Hovorkyňa juhomoravskej záchrannej služby Hedvika Kropáčková oznámila, že v súvislosti s búrkami „sú aj obete na životoch“. Presný počet však záchranári nepoznajú. Ľudia podľa Kropáčkovej zostali zavalení pod zrútenými domami a záchranári sa na mnohé miesta ešte nedostali. Riaditeľ nemocnice v Hodoníne Antonín Tesařík uviedol, že v ich zariadení zomrel jeden človek, zdravotníci ošetrili celkovo 83 ľudí, 45 zranených osôb zostáva ďalej hospitalizovaných, z ktorých šesť je zranených ťažko, sú však stabilizovaní. V Nemocnici Břeclav ošetrili po búrke okolo 70 ľudí, 14 pacientov hospitalizovali. Štyria pacienti sú na jednotke intenzívnej starostlivosti.

„Povolávame ďalšiu pomoc, pomáha nám armáda, susedia z Rakúska, Slovenska,“ povedala pre Českú televíziu ďalšia hovorkyňa juhomoravských záchranárov Michaela Bothová. Web ČT24 informuje, že podľa slovenského premiéra Eduarda Hegera zasahuje v ČR sedem slovenských sanitiek a Slovensko pomôže s príjmom pacientov.

Následky extrémnej búrky v Moravskej Novej Vsi
Zdroj: TASR/AP
Následky extrémnej búrky v Moravskej Novej Vsi

Server idnes.cz priniesol svedectvo zástupcu starostu obce Hrušky Marka Babisza, podľa ktorého, „zostali len obvodové múry bez striech, bez okien. Kostol nemá strechu, je bez veže, autá boli hodené na rodinné domy, ľudia sa nemali kam schovať. Obec od kostola dole prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez strechy, ku škôlke som sa ani nedostal. Vyvrátené sú storočné lipy, smreky, je to šialené,“ popísal vyčíňanie živla Babisz. Najviac zasiahnuté sú Hrušky, Lužice, Moravská Nová Ves a Mikulčice. Podľa starostu Lužíc Tomáša Kláska je v obci sto až stodvadsať narušených domov, z ktorých nemalá časť pôjde k zemi.

Server ČT24 zas uviedol, že vo Valticiach vybili krúpy okná na radnici, ale aj na zámku, kde zničili strechu. Mikulčice na Hodonínsku zas podľa starostky Marty Otáhalovej vyzerajú ako po vojne. V obci sa prevrátil autobus.

Facebooková stránka Czech Thunderstorm Research Association uvádza, že podľa im „dostupných fotografií a charakteristike škôd mohlo tornádo dosiahnuť intenzitu F4, čo by bol rekord v novodobej histórii.“

Z niektorých častí mesta Hodonín hlásili popadané drôty a časť domácností zostala bez elektriny. V okresoch Hodonín a Břeclav hasiči riešili stovky udalosti a tiesňové linky sú zahltené telefonátmi. Hasiči varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice.

Búrky obmedzili na južnej Morave aj verejnú autobusovú a vlakovú dopravu. 

Český premiér Andrej Babiš na Twitteri oznámil, že sa pre nepriaznivé počasie nemôže vrátiť z Bruselu. Babiš podľa svojich slov požiadal vicepremiérku Alenu Schillerovú, aby bola k dispozícii hajtmanovi Juhomoravského kraja Janovi Grolichovi v súvislosti s okamžitou pomocou vlády pre zasiahnutých občanov a ich rodiny.