Export Číny do Ruska sa po štyroch mesiacoch poklesu vrátil v júli k rastu, pričom rast prekonal 20 percent. Opačne, ruský vývoz do Číny pokračoval v júli vo vysokom tempe a aj keď oproti vývoju v júni rástol o niečo slabšie, dosiahol takmer 50 percent. 

Ako uviedla čínska colná správa, čínsky vývoz do Ruska, ktoré zápasí s dôsledkami západných sankcií, vzrástol v júli v dolárovom vyjadrení medziročne o 22,2 percenta. Je to prvý rast za päť mesiacov, keď napríklad v júni klesol o 17 percent.              

Opačne, dovoz Číny z Ruska sa v júli udržal na vysokej úrovni, aj keď v porovnaní s tempom dovozu v júni bol o niečo miernejší. V júni sa dovoz Číny z Ruska zvýšil medziročne o 56 percent, v júli tempo rastu dosiahlo 49,3 percenta. V máji rast predstavoval až 79,6 percenta. Rusko je pre Čínu stále hlavným zdrojom dodávok plynu, ropy, uhlia a poľnohospodárskych komodít.    

Práve po vypuknutí vojny na Ukrajine sa dodávky energetických surovín z Ruska do Číny ešte zvýšili. Dôvodom sú sankcie západných krajín, v reakcii na ktoré Rusko ponúklo Číne, Indii a ďalším záujemcom ropu za výhodnejšiu cenu. V máji a júni bolo z týchto dôvodov Rusko najväčším dodávateľom ropy do Číny, pričom z prvého miesta vytlačilo Saudskú Arábiu.

Ďalšie dôležité správy

Ruský dodávateľ plynu Gazprom žiada od európskych kupcov platbu v rubľoch.
Neprehliadnite

Gazprom zvýšil vývoz plynu do Číny plynovodom Sila Sibíri na denný rekord