Poslanci Európskeho parlamentu v stredu predstavili stratégie, ktoré by mohli poslúžiť na oslabenie, prípadne úplné odňatie budúcoročného maďarského predsedníctva Európskej únie. Ako referuje web Politico, deje sa tak uprostred eskalujúcich ťahaníc medzi inštitúciami EÚ a maďarským lídrom Viktorom Orbánom v súvislosti s úpadkom právneho štátu.

Očakáva sa, že europarlament tento týždeň odhlasuje nezáväznú rezolúciu, ktorá „spochybňuje“ schopnosť Budapešti úspešne predsedať Rade v druhej polovici roku 2024.

„Je načase, aby sme začali hrať tvrdú hru,“ povedala Sophie in ‘t Veld, holandská europoslankyňa z liberálnej skupiny Obnovme Európu, na tlačovej konferencii so štyrmi ďalšími europoslancami z rôznych politických frakcií, ktorí napísali parlamentný text. Návrh obsahuje spôsoby, ako počas maďarského predsedníctva „znížiť spoluprácu na nevyhnutné minimum“, vysvetlila.

Maďarsko by malo zastávať spomenutú pozíciu v druhej polovici roku 2024. Predsedníctvo Rady rotuje medzi krajinami EÚ každých šesť mesiacov, čím dáva zodpovednej krajine právomoc pomáhať pri stanovovaní programov a priorít, predsedať zasadnutiam a koordinovať prácu v oblasti politiky EÚ, ktorá sa v tomto období vykonáva.

Tento týždeň schopnosť Maďarska vykonávať predsedníctvo spochybnila aj nemecká ministerka pre Európu Anna Lührmann.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke priestory R&D laboratórií spoločnosti inoBat vo Voderadoch.
Neprehliadnite

Kým sa Slováci dohadovali na novom ministrovi, Maďari si stihli uchmatnúť miliardovú investíciu