Náš južný sused očakáva nové investície čínskeho automobilového priemyslu za vyše tri miliardy dolárov. Zatiaľ nešpecifikované projekty budú zásobovať fabriky nemeckých automobiliek v Maďarsku.

Zároveň doplnia továreň na batérie za vyše 7,3 miliardy eur, ktorú spoločnosť Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) ohlásila ešte minulý rok v spolupráci s automobilkou Mercedes-Benz, uviedol maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijjárto začiatkom tohto týždňa.

To všetko sa deje v čase, keď sa prerozdeľujú biznisové vplyvy v rámci Európy a keď  Slováci len hľadali nového ministra hospodárstva. Od toho sa navyše neočakávajú žiadne podobné investorské hry či rozhodnutia.

V hre s najväčšími

Maďari si tak definitívne stihli uchmatnúť ďalšiu miliardovú investíciu a potvrdili svoju pozíciu elektrického a baterkového hubu a regionálneho centra nielen v strednej Európe.

Nášmu južnému susedovi  totiž v pomere nových investícií do technológií a fabrík spojených s elektromobilitou môže konkurovať len máloktorá iná európska destinácia. Navyše, prednedávnom iný čínsky výrobca batérií, spoločnosť Eve Power, oznámil investíciu vo výške 1,2 miliardy dolárov do závodu na dodávku batérií pre BMW v Maďarsku.

A tromfy získava na všetkých stranách vďaka otvorenému politickému prístupu k Číne. „Chceme neustále rozvíjať spoluprácu medzi Európskou úniou a Čínou,“ povedal šéf diplomacie P. Szijjártó, mysliac najmä maďarský trh. „To sa, samozrejme, nemôže stať, ak EÚ zaradí čínske spoločnosti na zoznam sankcií alebo kontrol vývozu,“ dodal.

Maďarsko sa všeobecne považuje  za jednu z najviac pročínskych vlád EÚ a odmieta medzinárodný tlak na obmedzenie ekonomických väzieb s Čínou. Je tiež prítomné v čínskom globálnom infraštruktúrnom projekte, či v telekomunikačných spoločnostiach ako Huawei Technologies. 

To sa mu nateraz vypláca. Huawei bude sponzorovať štipendijný program na maďarských  univerzitách s dôrazom na výskum a inovácie, pričom čínske investície v regióne strednej a východnej Európe (CEE)  sú bezkonkurenčne vyššie, než niektoré domovské či tie, ktoré avizoval Taiwan.

BYD si hľadá miesto

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa