Európa trpí vojnovou psychózou, kontinent sa zo dňa na deň ženie do vojny, vyhlásil vo štvrtok v súvislosti s vojnou na Ukrajine predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na summite Turkickej rady v Ankare. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa Orbána je dôležité, aby v tejto situácii bolo počuť hlas mieru, a je tiež dôležité dať jasne najavo, že globálna väčšina chce mier. Maďarský premiér sa členom rady poďakoval, že „posilňujú hlas mieru“.

Poďakoval sa aj tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý zohral úspešnú úlohu v sprostredkovaní medzi bojujúcimi stranami a požiadal ho, aby vo svojom úsilí pokračoval aj v budúcnosti.

Hlavnou témou summitu Turkickej rady je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení. Jeho zvolanie inicioval azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan; Maďarsko má štatút pozorovateľa.

„Pre Maďarsko je najdôležitejšia záchrana ľudských životov, preto presadzujeme, aby čo najskôr bolo prímerie a aby sa čo najskôr začali mierové rokovania,“ dodal predseda maďarskej vlády.

Ďalšie dôležité správy

KK44 Sofia -  Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis hovorí na otvorení nového plynovodu medzi Bulharskom a Gréckom 1. októbra 2022 v Sofii. FOTO TASR/AP
Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis speaks during the official launching ceremony of Commercial Operations of the Gas Interconnector Greece-Bulgaria, in Sofia , Saturday, Oct. 1, 2022. The 182 kilometers (115 miles) pipeline will run from the northeastern Greek city of Komotini, where it is linked to the Trans-Adriatic Pipeline, up to Stara Za
Neprehliadnite

Zemetrasenie a zrážka vlakov pomohli uvoľniť vzťahy Grécka a Turecka, uviedol grécky premiér