Rozhodnutie kartelu Opec+ znížiť ťažbu ropy bolo z hľadiska svetovej ekonomiky neprospešné a nemúdre, a to najmä vzhľadom na rozvojové trhy, ktoré už teraz zápasia s vysokými cenami energií, povedala v rozhovore pre Financial Times americká ministerka financií Janet Yellenová.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena rozhodnutie kartelu podporovaného Ruskom a Saudskou Arábiou, ktorý tento krok urobil naprotiveň snahám Spojených štátov udržať ceny ropy na uzde, rozhodne odsúdila.

Hlavné témy sú jasné

Myslím, že rozhodnutie Opecu nikomu nepomôže a je nerozumné – nie je isté, aký dosah to napokon bude mať, ale určite je to podľa mňa niečo, čo mi za daných okolností nepripadá ako vhodné,“ povedala Yellenová pred nadchádzajúcim stretnutím predstaviteľov Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone. Jeho hlavnými témami budú vysoká inflácia, ceny komodít, vplyv prudkého sprísnenia monetárnej politiky viacerých centrálnych bánk, ako aj ekonomický a finančný dosah ruskej vojny na Ukrajine.

Treba dávať rýchlejšie

„Podľa mňa si vymeníme názory na to, či naše krajiny tieto problémy riešia, a pokúsime sa zvážiť, či v tomto náročnom prostredí našou spoločnou reakciou dosiahneme niečo zmysluplné,“ dodala americká ministerka financií. Spojené štáty sa nádejajú, že spoločné stretnutie MMF a Svetovej banky využijú na to, aby donútili Európske krajiny poskytovať hospodársku pomoc Ukrajine rýchlejšie. Vo Washingtone totiž silnie presvedčenie, že niektorí jeho spojenci zaostávajú v plnení svojich sľubov pomôcť Kyjevu finančne.

„Viacero krajín prisľúbilo (Ukrajine) značnú ekonomickú podporu, ale akosi sa nie celkom dopracovalo k tomu, aby ju aj realizovalo. Tempo prevodu peňazí na Ukrajinu je príliš pomalé. Záväzky tu sú, ale peniaze treba aj distribuovať,“ povedala Yellenová s tým, že Spojené štáty už poskytli Ukrajine 8,5 miliardy dolárov a ďalší balík vo výške 4,5 miliardy práve schválil Kongres.

Ďalšie dôležité správy

Hovorca Vladimira Putina Dmitrij Peskov
Neprehliadnite

Kremeľ ocenil rozhodnutie OPEC+ znížiť produkciu ropy