Kremeľ ocenil rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ výrazne znížiť produkciu ropy. Podľa ruskej vlády tento krok pomáha čeliť „chaosu,“ ktorý zasiali Spojené štáty na medzinárodných energetických trhoch.

USA sa nepodarilo zabezpečiť nižšie ceny ropy

Rozhodnutie OPEC+ znížiť ťažbu ropy až o 2 milióny barelov denne (1 barel = 149 litrov) ešte viac zhoršilo už aj tak napäté vzťahy medzi Bielym domom a saudskoarabskou kráľovskou rodinou, uviedla agentúra Reuters. Americká vláda totiž pred rozhodovaním OPEC+ začiatkom októbra žiadala Saudskú Arábiu, kľúčového člena zoskupenia, aby sa ťažba neznižovala, prípadne ešte zvýšila, a prispela tak k poklesu cien ropy.

Yellenová komentovala rozhodnutie OPEC+

Udržanie cien ropy, a tým aj benzínu na nižšej úrovni je pre amerického prezidenta Joea Bidena mimoriadne dôležité práve v tomto období, keďže v novembri sa konajú v USA doplňujúce voľby do Kongresu. Americká ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že rozhodnutie OPEC+ znížiť ťažbu „nebolo pre vývoj svetovej ekonomiky ani múdre, ani užitočné“.

Naopak, Rusko krok OPEC+ ocenilo. Ako povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, „minimálne to pomáha vyvažovať chaos, ktorý Američania spôsobujú“.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin máva tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi po stretnutí v Soči v piatok 5. augusta 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin waves Turkish President Recep Tayyip Erdogan as he leaves after their talks at the Rus sanatorium in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Friday, Aug. 5, 2022. Erdogan visited Russia Friday for talks with Russian President Vladimir Putin focusing on a grain deal brokered by Turkey and the U.N., prospec
Neprehliadnite

Putin si konečne našiel skutočného priateľa, keď mu všetci „dali košom“, posmieva sa Bloomberg