Európska komisia (EK) uzatvorila zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer na dodávku ich protikoronavírusovej vakcíny na roky 2022 a 2023. Informoval o tom v utorok na Facebooku premiér SR Eduard Heger.

,,Mutácie predstavujú stále veľké riziko a je potrebné pravidelne obnovovať imunitu. Dodávky musia byť spoľahlivé a spravodlivé pre všetky členské štáty, inak nám hrozia nové ohniská," napísal Heger, ktorý je na mimoriadnom samite EÚ v Bruseli. ,,Podporil som aj záväzok na darovanie istého množstva vakcín do konca roka 2021. Prioritou sú dodávky do susedstva EÚ," dodal. Podľa Hegera ,,musíme byť solidárni aj s tretími krajinami, ale aj zodpovední. Inak sa vírus môže opätovne šíriť od pracovníkov mimo EÚ".

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) odštartoval v obci Banská Belá pilotný projekt mobilného očkovania v Banskoštiavnickom okrese. Počas jedného dňa zaočkujú vyše 70 obyvateľov obce, v ktorej žije približne 300 ľudí starších ako 60 rokov. Na snímke mobilná očkovacia jednotka Banskej Belej 28. apríla. EASYFOTO TASR – Lukáš Mužla
Neprehliadnite

NCZI vydalo do utorka viac ako 71-tisíc očkovacích certifikátov

Európska komisia (EK) vo štvrtok (20. 5.) podpísala v poradí tretiu dohodu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer. Zabezpečí tým pre všetky členské štáty EÚ dodatočných 1,8 miliardy dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19 v období od konca roka 2021 do roku 2023. Nová dohoda umožní nákup 900 miliónov dávok súčasnej vakcíny, ako aj vakcíny prispôsobenej na nové varianty vírusu s opciou na nákup ďalších 900 miliónov dávok.