Ministri financií Európskej únie sa na budúci týždeň chystajú odstrániť Seychely, Dominiku a Anguillu z čierneho zoznamu daňových rajov. Panama so svojou žiadosťou o vymazanie z tohto zoznamu neuspela. Uviedla v utorok tlačová agentúra Reuters.

Čierny zoznam bol vytvorený v roku 2017 s cieľom bojovať proti rozsiahlym daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a bol pravidelne aktualizovaný s cieľom odstrániť alebo pridať daňové jurisdikcie v závislosti od ich reforiem v daňovej oblasti.

Daňoví experti EÚ odporučili vyradenie karibského ostrova Dominika, britského karibského územia Anguilla a ostrovného štátu Seychely z dôvodu, že sa zaviazali podrobiť sa dodatočnému preskúmaniu svojich daňových systémov s Globálnym fórom OECD o transparentnosti a výmene informácií na daňové účely.

V prípade Panamy EÚ chýba záväzok tejto krajiny zrušiť alebo zmeniť a doplniť škodlivý režim oslobodenia od dane z príjmov pochádzajúcich zo zahraničia.

Na sivom zozname by malo zostať naďalej Turecko, pretože Ankara stále bráni automatickej výmene daňových informácií s Cyprom, členským štátom EÚ.

Rozhodnutie o ich vyradení z čierneho zoznamu sa očakáva 5. októbra na zasadnutí ministrom financií EÚ v Luxemburgu. V prípade schválenia všetkých navrhovaných zmien bude aktualizovaný čierny zoznam EÚ zahŕňať deväť daňových jurisdikcií: Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad a Tobago a Vanuatu. Štáty, ktoré sú na čiernej listine, podliehajú prísnejším kontrolám finančných transakcií s EÚ.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Majetok nikto neskryje. Trojnásobné dane z majetku by umožnili zásadné zníženie daní z príjmu