Rakúsko v stredu predstavilo núdzový plán na zníženie svojej závislosti od ruského plynu. Dôvodom sú obavy z možného obmedzenia dodávok z Moskvy, keďže napätie v súvislosti s vojnou na Ukrajine stúpa. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Zníženie závislosti

V rámci tohto plánu chce Viedeň znížiť podiel ruského plynu na svojej spotrebe v prvom kole na 70 percent z 80 percent, povedala novinárom ministerka energetiky a klímy Leonore Gewesslerová.

Vláda prvýkrát vybuduje strategické zásoby ,,neruského" plynu, ktoré bude dostupné pre všetky odvetvia, a ktoré by pokryli celkovú spotrebu na dva mesiace v zime.

Zabráni tiež tomu, aby existujúce skladovacie zásobníky na plyn zostali prázdne tak, ako je to v prípade zásobníkov ruského energetického gigantu Gazprom v Haidachu pri Salzburgu. Podľa Gewesslerovej je ,,neprijateľné", aby si dcérska spoločnosť Gazpromu GSA nerobila zásoby. Ak s tým Gazprom nič neurobí, budú mať prístup k týmto zariadeniam iní dodávatelia. "Je to absolútne opodstatnené," dodala Gewesslerová.

Poškodenie ekonomiky

Európska únia (EÚ) sa tento rok snaží znížiť svoju závislosť od ruského plynu o dve tretiny. Ale zdráhala sa ho úplne zakázať, keďže mnohé členské štáty, vrátane Nemecka, sú závislé od ruských dodávok a obávajú sa, že by to vážne poškodilo ich ekonomiky.

Zásobníky Haidach sú napojené na nemeckú plynárenskú sieť, ale teraz budú pripojené k rakúskej sieti, aby sa zabezpečilo zásobovanie domácich zákazníkov, povedala ministerka. Zásoby plynu v Rakúsku sú aktuálne na úrovni 26 percent kapacity a cieľom je dosiahnuť 80 percent pred ďalšou vykurovacou sezónou, uviedla vláda.

Opatrenia musí v najbližších dňoch prijať dvojtretinová väčšina poslancov.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustračnej snímke logo spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel.
Neprehliadnite

Za plyn zaplatíme tak, že bude tiecť ďalej, SPP už dostal pokyn, uistil minister Sulík