Katarský minister energetiky Saad Al-Kaabi na fóre Energy Intelligence v Londýne uviedol, že celosvetový dopyt po skvapalnenom zemnom plyne pravdepodobne nedosiahne vrchol skôr ako za 20 až 30 rokov.

Medzitým zostane ponuka „štrukturálne nedostatočná", kým sa neobjaví významná nová výrobná kapacita, čo bude najskôr v roku 2026, uviedla na podujatí Meg O'Neillová, výkonná riaditeľka austrálskej spoločnosti Woodside Energy Group.

Ich vyjadrenia sa pridávajú k rastúcemu chóru, ktorý varuje, že najhoršia energetická kríza v Európe za posledné desaťročia sa pravdepodobne čoskoro neskončí. Hoci sa zdá, že túto zimu kontinent situáciu zvládne, nedostatok dodávok sa prejaví až na budúcu zimu, keď sa Európa bude snažiť doplniť svoje zásoby bez dovozu z Ruska.

„Problémom bude budúca zima," povedal S. Al-Kaabi. „Nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia mala zlepšiť."

Rokovania sa ukazujú ako komplikované

Katar, najväčší svetový producent LNG, sa podľa ministra už zaviazal dodať tento rok do Európy približne 15 mil. ton LNG, čo predstavuje približne 19 percent jeho celkovej kapacity, a na budúci rok môže dodať 12 až 15 mil. ton.

Aj napriek tomu sa však rokovania s európskymi vládami, ktoré sú relatívne neskúsenými tvorcami dohôd o LNG, ukazujú ako zložité. Producenti, ako napríklad Katar, zvyčajne chcú dlhodobé dohody, ktoré zaručujú príjmy, ale krajiny ako Nemecko majú kratšie horizonty, keďže sa v rámci klimatických cieľov snažia nakoniec znížiť svoju závislosť od fosílnych palív.

Niektoré zmluvy sa predsa len uzatvárajú. Austrálska spoločnosť Woodside sa minulý mesiac dohodla na dodávkach až 12 nákladných vozidiel LNG ročne pre nemeckú spoločnosť Uniper v rámci dohody, ktorá sa začne v januári a môže trvať až do roku 2039.

Ďalšie dôležité správy