Doteraz najrýchlejší elektromobil z produkcie Tesly, sedan Model S Plaid, predstavil šéf automobilky Elon Musk na akciu pre zákazníkov v závode v kalifornskom meste Fremont. O štvrtkovej prezentácii informovala agentúra Bloomberg.

Odkaz na film Mela Brooksa

Vozidlo zrýchli z nuly na 60 míľ za hodinu (necelých sto kilometrov za hodinu) za menej než dve sekundy. Auto je podľa Muska ,,rýchlejšie ako Porsche a bezpečnejšie ako Volvo."

Tesla doteraz vyrábala štyri vozne: Model S, X, 3 a Y. Posledné dve menované pritom tvoria väčšinu globálneho predaja automobilky. Musk uviedol, že Model S Plaid má dojazd vyše 640 kilometrov. Jeho maximálna rýchlosť presahuje 320 kilometrov za hodinu. Podľa webu Tesly stojí 130-tisíc dolárov.

Tesla uviedla na trh Model S v roku 2012. Spojenie ,,Plaid Mode", z ktorého pochádza názov jeho nástupca, odkazuje na ,,absurdnú rýchlosť" vo filme Spaceballs z roku 1987, ktorý režíroval Mel Brooks.

Zábavný systém auta

Musk poukázal na zábavný systém auta, ktorý sa podľa neho vyrovná úrovni hernej konzoly PlayStation 5. Zvuk prirovnal k zážitku z domáceho kina. Zdôraznil, že tento aspekt vozidla bude nadobúdať na dôležitosti s rastúcou autonómiou áut. ,,Budete sa chcieť pozerať na filmy, hrať hry, používať internet," konštatoval.

New,York,,Ny,-,May,15,,2019:,Jeff,Bezos,Arrives
Neprehliadnite

Ako boháči v Amerike neplatia dane? V záznamoch sú Bezos, Musk, Gates aj Soros

Na konci akcie šéf Tesly oznámil, že prvých 25 vozidiel dodá automobilka ihneď, čoskoro dosiahne produkcia niekoľko stoviek vozov týždenne a v budúcom štvrťroku tisícky týždenne.

Na začiatku týždňa šéf Tesly na twitteri oznámil, že automobilka upúšťa od výroby Model S Plaid +, ktorý mal byť najluxusnejším modelom Tesly s dojazdom vyše 830 kilometrov. ,,Plaid + sme zrušili, Nie je potrebný, pretože už Plaid je dobrý," napísal.