Zakladateľ americkej internetovej spoločnosti Amazon Jeff Bezos, šéf automobilky Tesla Elon Musk aj niektorí ďalší z najbohatších ľudí v Spojených štátoch amerických majú za posledných 20 rokov na konte aspoň jeden rok, za ktorý neodviedli ani cent na federálnych daniach z príjmu.

Uviedla to v utorok investigatívna skupina ProPublica, ktorá sa dostala k rozsiahlemu súboru dát amerického finančného úradu IRS o priznaniach tisícok najbohatších Američanov. Záznamy podľa nej ukazujú, že títo ľudia môžu úplne legálne každoročne odvádzať sumy predstavujúce len nepatrný zlomok ich ziskov.

Zlomky z miliardových príjmov

ProPublica uvádza, že získala doteraz nikde nezverejnené informácie o daňových záznamoch pokrývajúcich obdobie trvajúce dlhšie ako 15 rokov.

Dáta podľa nej poskytujú bezprecedentný pohľad do finančného života amerických podnikateľských titanov vrátane zakladateľa softvérovej spoločnosti Microsoft Billa Gatesa, šéfa internetového gigantu Facebook Marka Zuckerberga alebo investora Warrena Buffetta.

Ekonomika
Neprehliadnite

Šetríte si do kasičky či investujete? Matovič zavetril ľahkú korisť na skryté dane, chce úspory

,,V súčte tieto informácie rozmetávajú základný mýtus amerického daňového systému - že všetci prispievajú spravodlivým dielom a že najbohatší Američania platia najviac," uvádza ProPublica.

,,Záznamy IRS ukazujú, že tí najbohatší môžu, a to úplne legálne, platiť dane z príjmu, ktoré zodpovedajú len malému zlomku zo stoviek miliónov, ak nie miliárd, o ktoré ich majetky každý rok narastú," pokračuje článok.

Bezos nič neodviedol v rokoch 2007 a 2011

Medzi tými, ktorí podľa webu neodviedli za niektorý z posledných rokov žiadne dane z príjmu, sú okrem Bezosa a Muska tiež podnikateľ a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a finančník George Soros.

Zakladateľ Amazonu podľa zistení organizácie ProPublica federálnej vláde nič neodviedol v rokoch 2007 a 2011, zatiaľ čo Soros zaznamenal rovnaký výsledok dokonca tri roky za sebou.

Milujeme klasiku trochu inak
Neprehliadnite

Súboj o nízke dane prehrávame. Koniec súťaže je v našom záujme

V snahe dopátrať sa ich ,,skutočnej miery zdanenia" reportéri porovnali sumy, ktoré odviedlo 25 najbohatších Američanov s tým, o koľko sa podľa časopisu Forbes za rovnaké obdobie zvýšila hodnota ich majetku.

Za roky 2014 až 2018 dosiahol nárast sumy 401 miliárd dolárov, pričom celkové odvody za uvedených päť rokov predstavovali 13,6 miliardy dolárov, teda asi 3,4 percenta. Pre americkú domácnosť s ročným príjmom na strednej hodnote 70-tisíc dolárov medzitým platila 14-percentná daň z príjmu.