Európska centrála banka (ECB) nezmenila svoje makroekonomické prognózy pre eurozóny, uviedla na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov jej šéfka Christine Lagardová.

Po výraznom oživení rastu v 3. štvrťroku 2020 hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v poslendom kvartáli minulého roka klesol o 0,7 percenta. Odhaduje sa, že za celý uplynulý rok HDP reálne padol o 6,6 percenta, pričom úroveň ekonomickej aktivity vo 4. kvartáli minulého roka bola o 4,9 percenta nižšia v porovnaní s jej predpandemickou úrovňou na konci roka 2019.

Aktuálne indikátory signalizujú pokračujúcu slabosť ekonomiky v 1. štvrťroku 2021. Dôvodom je pokračujúca pandémia a s ňou spojené reštrikcie. Preto sa očakáva, že HDP eurozóny sa zrejme zníži aj v 1. kvartáli.

ECB
Neprehliadnite

ECB kľúčové úroky nezmenila, zrýchli nákup dlhopisov eurozóny

Ekonomický vývoj je naďalej nerovnomerný, pokiaľ ide o krajiny a jednotlivé sektory, pričom protipandemické reštrikcie výraznejšie zasiahli služby než priemysel, ktorý sa zotavuje rýchlejšie. ECB počíta s výrazným oživením ekonomickej aktivity v eurozóne v priebehu tohto roka. V strednodobom horizonte by rast ekonomiky mali naďalej podporovať priaznivé podmienky financovania, expanzívne fiškálne politiky a zotavenie dopytu po postupnom rušení reštrikcií.

Základná prognóza ECB počíta v tomto roku s nárastom HDP eurozóny o 4 percentá, v roku 2020 o 4,1 percenta a v roku 2023 o 2,1 percenta. Ekonomické vyhliadky sa v porovnaní s decembrovou prognózou ECB prakticky nezmenili.

Európska centrálna banka
Neprehliadnite

Banky v EÚ napriek koronakríze rastú, no zarábajú menej

Inflácia v eurozóne sa v januári a februári výrazne zrýchlila na 0,9 percenta z -0,3 percenta v decembri. Dôvodom je viacero faktorov. Na základe aktuálneho vývoja cien ropy sa dá predpokladať, že inflácia bude v najbližších mesiacoch pokračovať v raste. Po obmedzení vplyvu pandémie sa tempo rastu spotrebiteľských cien bude v strednodobom horizonte zrýchľovať. Dlhodobé inflačné očakávania však zostávajú nízke.

ECB aktuálne predpovedá, že ročná inflácia dosiahne tento rok 1,5 percenta, 1,2 percenta v roku 2022 a 1,4 percenta v roku 2023. To znamená, že naďalej by sa mala pohybovať hlboko pod dvojpercentným inflačným cieľom ECB.