Európska centrálna banka (ECB) na svojom marcovom zasadaní podľa očakávania kľúčové úrokové sadzby nezmenila a ponechala ich na rekordne nízkych úrovniach. Oznámila však zrýchlenie nákupu aktív z eurozóny v rámci pandemického núdzového programu v nasledujúcom štvrťroku.

Cieľom tohto programu je znížiť výnosy zo štátnych dlhopisov a podporiť hospodárske oživenie eurozóny.

Rada guvernérov ECB vo štvrtok ponechala kľúčový úrok na rekordnom minime 0 percent. Sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostáva na úrovni 0,25 percenta a depozitná sadzba na úrovni -0,50 percenta.

ECB
Neprehliadnite

Zisk ECB v roku 2020 klesol na 1,6 miliardy eur

ECB uviedla tiež, že ponecháva dvere otvorené ďalším škrtom, ak to bude potrebné.

Európska centrálna banka ďalej uviedla, že „významne" zrýchli tempo nákupu pandemických núdzových dlhopisov v snahe udržať náklady štátov na obsluhu dlhov na nízkej úrovni v čase, keď zápasia s pandémiou ochorenia Covid-19 a ich ekonomiky sú stále krehké.

ECB sa snaží nákupom dlhopisov udržať lacné pôžičky pre dlhmi zaťažené vlády, domácnosti a firmy v 19 krajinách, ktoré používajú spoločnú menu euro. A rozptýliť tiež pochybnosti investorov o svojom odhodlaní zastaviť ďalšie zvyšovanie výnosov z dlhopisov eurozóny, ktoré v uplynulých týždňoch stúpli najmä v dôsledku vonkajších faktorov, ako sú vyššie inflačné očakávania v USA, rastúce ceny ropy a prerušenie dodávok v súvislosti s pandémiou.