Taliansky premiér Mario Draghi počas návštevy v Ankare vyzval Turecko, aby sa opäť pridalo k Istanbulskému dohovoru o boji proti násiliu páchanému na ženách, od ktorého odstúpilo vlani. V noci na stredu o tom informovala agentúra AFP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podľa AFP nereagoval na Draghiho výzvy, ale poznamenal, že dúfa, že Taliansko prejaví silnejšiu podporu stagnujúcej snahe Turecka o vstup do Európskej únie.

Napäté vzťahy medzi politikmi

Stretnutie dvojice politikov sa konalo v utorok v Ankare, kam pricestovala veľká talianska vláda delegácia. Návšteva sa konala rok po tom, ako Draghi označil Erdogana za diktátora.

Ich slovný súboj sa rozhorel v čase diplomatického sporu o usporiadanie sedadiel počas Erdoganovho stretnutia s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Draghi a Erdogan odvtedy viedli krátke rozhovory na okraj summitov v Ríme a Bruseli. Ich utorkové stretnutie v Ankare bolo ich prvým oficiálnym stretnutím od hádky.

AFP vysvetlila, že obavy o mieru rešpektovania ľudských práv v Turecku vzrástli po neúspešnom pokuse o prevrat v roku 2016, po ktorom nasledovali rozsiahle čistky. Desaťtisíce ľudí boli vtedy uväznené alebo zbavené funkcie vo vládnych úradoch a inštitúciách.

Zhodli sa na podpore Ukrajiny

Obaja lídri opätovne potvrdili svoju podporu diplomatickému riešeniu vojny na Ukrajine a obnoveniu dodávok obilia cez Čierne more.

Erdogan povedal, že v najbližších dňoch očakáva „zintenzívnenie rozhovorov o obilí" s Ruskom a Ukrajinou.

Ďalšie dôležité správy

KK18 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hovorí po zasadnutí kabinetu v Ankare 23. mája 2022. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok uviedol, že prerušuje komunikáciu s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom a pre nepriateľský postoj Mitsotakisa voči Ankare zruší dôležité stretnutie tureckej a gréckej vlády. FOTO TASR/AP
Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks following a Cabinet meeting, in Ankara, Turkey, Monday, May 23, 2022. Erdogan said Monday he would cease
Neprehliadnite

Turecký prezident nalieha na diplomatické ukončenie vojny na Ukrajine