Referendum po fiasku s brexitom už nesľubuje, no spolu s ďalšími rovnako naladenými stranami chce zmeniť úniu zvnútra. V Bratislave pred niekoľkými dňami povedala, že Európa odopiera národom vlastnú existenciu. Ľudia to podľa nej odmietajú, nechcú byť otrokmi v globalizácii.

Návšteva francúzskej političky na pozvanie šéfa strany Sme rodina Borisa Kollára bola len chuťovkou toho, čo budeme už o pár dní sledovať. Eurovoľby ukážu, či bude pokračovať revolúcia proti EÚ a koľko mandátov uchopia nacionalisti, ktorí hovoria o tom, ako únia pretláča homosexuálov, zánik tradičnej rodiny, zakazuje obľúbené žiarovky a núti krajiny prijímať migrantov.

Predchádzajúce eurovoľby v roku 2014 zaujímali len 13 percent slovenských voličov. Je to historicky najnižšia nameraná účasť v celej Európskej únii. Najhoršia bola účasť voličov medzi 18 až 24 rokov. K urnám z nich prišlo len šesť percent. Tento rok účasť nemusí byť o nič vyššia. Pritom výhody EÚ využívajú práve najviac mladí ľudia, ktorí v nej cestujú, študujú a pracujú.

Paradoxne, aj nedávne simulované voľby na stredných školách naznačujú, že mladých ľudí priťahujú extrémne alebo euroskeptické strany ako ĽSNS Mariana Kotlebu a prekvapením je strana Priama demokracia na čele s Ibrahimom Maigom.

Demokratické sily sú zatiaľ silné

Väčšina strán a kandidátov tradične propaguje sľuby, ktoré sú nesplniteľné, a ide skôr o všeobecné frázy v štýle „Budeme obhajovať národné záujmy“. Je to fráza, ktorej obsah je už vopred odsúdený na neúspech.

Bežná prax je, že europoslanec môže nanajvýš 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa