Dôvera investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku sa v marci výrazne zhoršila. V správe to uviedol nemecký hospodársky inštitút ZEW.

Index ekonomickej nálady klesol v porovnaní s minulým mesiacom o 15,1 bodu na 13 bodov. Predtým sa hodnota indexu päť mesiacov po sebe zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za marec bude predstavovať približne 15 bodov.

Hodnotenie súčasnej situácie sa oproti februáru zhoršilo len mierne. Kleslo o 1,4 bodu na mínus 46,5 bodu. Analytici odhadovali hodnotu mínus 44,3 bodu.

„Medzinárodné finančné trhy sú pod veľkým tlakom," povedal k prepadu indexu prezident ZEW Achim Wambach.

„Táto súčasná vysoká miera neistoty sa odráža aj v ekonomických očakávaniach ZEW," dodal. Hodnotenie vývoja výnosov bánk sa podľa neho „celkom výrazne" zhoršilo.

Nemecká ekonomika bojuje s negatívnymi dôsledkami vojny na Ukrajine. V minulom roku jej rast podľa spolkového štatistického úradu spomalil na 1,8 percenta z predvlaňajších 2,6 percenta. Nemecká vláda tento rok očakáva rast hospodárstva o 0,2 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Českej republiky.

Ďalšie dôležité správy

EBE 2 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke sídlo Nemeckej spolkovej banky (Deutsche Bundesbank) vo Frankfurte nad Mohanom 18. mája 2020. Virtuálne výročné stretnutie akcionárov banky sa uskutoční v stredu 20. mája. FOTO TASR/AP
The headquarters of Deutsche Bank is seen in Frankfurt, Germany, Monday, May 18, 2020. The bank will hold a virtual annual shareholders meeting in Wednesday. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Nemecko je zrejme v recesii, predpokladá Bundesbank