Situácia pod Tatrami sa zlepšila, je však stále komplikovaná

Tretí kalamitný stupeň na cestách v okrese Kežmarok a Poprad ostáva v platnosti aj v sobotu večer. Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský potvrdil, že situácia sa mierne zlepšila, naďalej je však veľmi komplikovaná.

„Popoludní to bolo naozaj veľmi zlé, teraz trochu menej sneží a fúka, ubudlo aj trochu áut, ale meteorologická výstraha platí až do nedele do 10:00, takže sme v pohotovosti a všetky dostupné mechanizmy sú v teréne,“ uviedol Polomský.

 

Cestárom sa podarilo počas dňa sprejazdniť cestu I/18 z Popradu smerom na Levoču, ostáva však obojsmerne uzavretá diaľnica D1 Mengusovce - Spišský Štvrtok. Aktuálne sú podľa Polomského síce s ťažkosťami, ale zjazdné všetky cesty I. a II. triedy v regióne. Cestári však museli uzavrieť cesty III. triedy z Kežmarku do Rakús a Strání pod Tatrami. „Ospravedlňujem sa obyvateľom týchto obcí za komplikácie, ale nie je priestor na to, aby sme ich vyčistili, dostaneme sa k tomu až v nedeľu, kým trochu neutíchne vietor,“ skonštatoval Polomský.

Vodiči na sociálnej sieti upozornili na viaceré autá, ktoré skončili mimo vozovky. Autobus napríklad zapadol pri Starej Lesnej v smere z Veľkej Lomnice, cestárske auto skončilo mimo cesty medzi Lendakom a Výbornou.

Žilinské cesty sú upravené a situácia stabilizovaná

V Žiline postupne upravili všetky úseky ciest a situácia je stabilizovaná. Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej neevidujú závažné problémy.

Doplnila, že v teréne je neustále dostupná technika a všetci pracovníci. „Vzhľadom na predpoveď počasia na najbližšie dni (silné mrazy) sa snažíme v čo najväčšej miere opakovane upraviť všetky cesty, chodníky, zastávky mestskej hromadnej dopravy a schodiská,“ doplnila Zigová.

Mimoriadnu situáciu vyhlásil krízový štáb mesta v dôsledku snehovej kalamity v piatok.

Na cestách v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) sa v sobotu popoludní situácia zlepšila. Podľa hovorkyne ŽSK Evy Lacovej je väčšina úsekov prejazdná, naďalej však fúka silný vietor a v niektorých úsekoch sa vytvárajú snehové záveje.

Doplnila, že vozovky sú prevažne mokré, s vrstvou kašovitého snehu. „Najproblematickejší je momentálne úsek v Novej Bystrici - snehové záveje na úseku 600 až 800 metrov. Horské priechody sú tiež prejazdné pre všetky vozidlá bez obmedzení. Naše vozidlá zimnej údržby ostávajú aj naďalej v nepretržitej prevádzke. V platnosti je stále prvý stupeň kalamitného stavu,“ uviedla Lacová.

Mimoriadnu situáciu na cestách v ŽSK vyhlásila Správa ciest ŽSK v piatok.

Vyše stovka mimoriadnych situácií

Na Slovensku bolo v sobotu k 15:30 vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom. Eviduje to Centrálne monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR.

V Žilinskom kraji je vyhlásených 99 mimoriadnych situácií a v Prešovskom osem. „Obce situáciu zvládajú svojimi silami a prostriedkami. Na nasadenie civilnej ochrany alebo ťažkej techniky zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru neboli vznesené žiadne požiadavky,“ priblížilo tlačové oddelenie. Dodalo, že odvolaná bola mimoriadna situácia v Bytči.

Na snímke aktuálna dopravná situácia na cestách spôsobená hustým snežením na dopravnom ťahu v Starých Horách pod Donovalmi 3. februára 2023. FOTO TASR - Ján Krošlák
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Na Chopku vyčíňal orkán

Na Chopku sa v sobotu vyskytol orkán. Priemerná rýchlosť vetra podľa Beaufortovej stupnice sily vetra dosiahla na Chopku silu orkánu. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informuje na sociálnej sieti.

Vietor podľa grafu, ktorý SHMÚ zverejnil, dosiahol po 14:00 rýchlosť 121 kilometrov za hodinu. „V nižších polohách vietor trochu slabne, no na cestách na snehovej pokrývke stále spôsobuje výrazné komplikácie, najmä na severe a horských priechodoch,“ skonštatovali meteorológovia.

Tretí stupeň výstrahy pred silným vetrom na horách platí pre okresy Ružomberok, Tvrdošín, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.

Tisícky odberných miest bez elektriny

V Žilinskom a Banskobystrickom kraji je vplyvom nepriaznivého počasia bez elektriny viac ako 11.000 odberných miest spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD). Podľa hovorcu spoločnosti Miroslava Gejdoša komplikuje elektrikárom prácu zasnežený terén a neprejazdné cesty.

Doplnil, že poruchy vyradili z prevádzky viac než 300 trafostaníc. „Energetici zo SSD riešia poruchy na 25 vedeniach vysokého napätia (22 kV), jednu na vedení veľmi vysokého napätia (110 kV) a desiatky porúch na úrovni nízkeho napätia (0,4 kV),“ uviedol Gejdoš.

Elektrikári sú podľa neho v maximálnom možnom nasadení, ale boria sa s nesmierne ťažkými podmienkami. „Ak to situácia umožňuje, zasiahnuté oblasti zužujú na čo najmenšie úseky a vypnutých odberateľov prepínajú v spolupráci s dispečingom na iné zásobovacie trasy. Ich možnosti sú však v tomto smere obmedzené,“ podotkol.

Výpadky zasiahli všetky regióny distribučného územia SSD, ale predovšetkým horné Považie, Kysuce, Oravu, Liptov, Zvolen, Hont a Gemer. „Dôvodom sú štandardne najmä stromy a konáre popadané na vzdušné vedenia, ktoré poškodili vodiče, izolátory a stĺpy. Keďže sa na väčšine územia vyskytuje hlboký sneh a mnohé cesty sú neprejazdné, k niektorým poruchám sa elektrikári nemôžu dostať, prípadne im to trvá oveľa dlhšie ako za normálnych okolností,“ vysvetlil Gejdoš.

Čas sprevádzkovania jednotlivých poškodených vedení je podľa neho v týchto chvíľach otázny. „Tam, kde stále fúka silný vietor a padajú stromy, museli energetici kvôli vlastnej bezpečnosti vyhľadávanie a odstraňovanie porúch prerušiť. Vo viacerých lokalitách si nepomôžu bez ťažkej techniky, ale momentálne ju tam nedokážu prepraviť. Postup prác bude závisieť od vývoja počasia a dostupnosti mechanizmov, ktoré dokážu preraziť cesty hlbokým snehom,“ uzavrel hovorca SSD.

Hlavné mesto trápi vietor

Silný vietor vyvracia v sobotu stromy po celej Bratislave. Na sociálnej sieti o tom informujú starostovia mestských častí, mestská polícia hlavného mesta aj dobrovoľní hasiči z bratislavskej Petržalky.

„V celej Bratislave padajú celé stromy, lámu sa konáre, prevracajú bilbordy,“ priblížil starosta Ružinova Martin Chren. Dobrovoľní petržalskí hasiči odpratávali stromy napríklad na Topoľčianskej ulici či za Ekonomickou univerzitou v Petržalke.

Starosta bratislavskej mestskej časti Vrakuňa Martin Kuruc upozorňuje ľudí, aby do nedele nenavštevovali lesopark, cyklotrasu či miesta, kde sa nachádzajú stromy.

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom. Cesta mládeže bola zablokovaná spadnutým stromom. „Podobné situácie môžu v lesoch nastať kdekoľvek,“ poukázala.

Je podľa mestských policajtov možné, že z bezpečnostných dôvodov ani po odprataní stromu nebudú zastávky linky 43 na Ceste mládeže obsluhované.

Meškania vlakov

Vlaková doprava je pre nepriaznivé počasie prerušená na viacerých miestach. Vlaky na diaľkových trasách meškajú 30 až 60 minút, na južnej trase okolo dvoch hodín. Potvrdil to hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč.

Doprava je aktuálne prerušená v úsekoch Smolenice - Výh. Dúbrava, Dlhá nad Oravou - Nižná či Vyšné Hágy - Štrbské Pleso. Rovnako tiež v úsekoch Sklené pri Handlovej - Horná Štubňa, Strážske - Nižný Hrabovec a Žarnovica - Nová Baňa.

Na snímke aktuálna dopravná situácia na cestách spôsobená hustým snežením na dopravnom ťahu Motyčky smerom na horský priechod Donovaly 3. februára 2023. FOTO TASR - Ján Krošlák
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Situácia na Spiši

Mimoriadnu situáciu vyhlásili už vo viacerých obciach a mestách na Spiši. Dôvodom je snehová kalamita, ktorá podtatranský región zasiahla v piatok večer. Hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová potvrdila, že aktuálne platí mimoriadna situácia v Spišskej Starej Vsi, v Osturni a v Malej Frankovej v Kežmarskom okrese.

V okrese Poprad vyhlásili už v piatok mimoriadnu situáciu v meste Svit a tiež v obciach Ždiar a Šuňava.

Centrálne monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia MV SR dnes eviduje 83 vyhlásených mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom. Dôvodom je nezjazdnosť miestnych komunikácií, sťažený prístup do obydlí, obchodov, zdravotných stredísk či zastávok hromadnej dopravy. Môže ísť aj o sťaženie zásobovania, hromadenie snehu v obciach, v niekoľkých z nich boli prerušené dodávky elektrickej energie.

Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad informovala, že aktuálne je verejná doprava z dôvodu kalamity úplne ochromená. Dopravca preto počas víkendu z dôvodu nezjazdnosti ciest ruší prímestské spoje. „Žiadame cestujúcu verejnosť o pochopenie,“ uvádza SAD Poprad.

Pod Tatrami uzavreli diaľnicu, zrazilo sa tam 30 áut

Diaľnica pod Tatrami je v oboch smeroch v súčasnosti uzavretá. Polícia na sociálnej sieti informovala, že potom, čo sa ju podarilo sprejazdniť po nehode ôsmich áut, sa v úseku Spišský Štvrtok - Poprad zrazilo ďalších približne 30 áut. Nehoda sa podľa polície zaobišla bez vážnejších zranení. Uzavreté sú pre kalamitu aj ďalšie úseky ciest.

„Cesta od Šarpanca v smere na Rakúsy, Mlynčeky - Kežmarok je uzavretá z dôvodu poveternostných podmienok. Od obce Spišský Štvrtok smer Hrabušice je cesta uzatvorená v oboch smeroch, je tam uviaznutý autobus a viac vozidiel. Diaľnica D1 je v smere od tunela Bôrik na Janovce, taktiež v smere od Spišského Štvrtka smer Poprad uzatvorená v oboch smeroch z dôvodu nulovej viditeľnosti a silného vetra,“ uvádza polícia. Z rovnakých dôvodov aktuálne platí uzávierka cesty I/18 Janovce - Hozelec - Poprad v oboch smeroch.

Od obce Krajná Poľana od križovatky s obcou Krajná Bystrá je uzatvorená cesta v smere na hraničný priechod Vyšný Komárnik, a to až do odstránenia snehu z vozovky. Cesta od Kežmarku v smere do Huncoviec až do obce Žakovce je vzhľadom na poveternostné podmienky taktiež neprejazdná. „Cesta je uzavretá aj z Vrbova do Huncoviec,“ dodáva polícia.

V Ružomberku sú prejazdné cesty aj chodníky

V Ružomberku sú prejazdné všetky dôležité cestné úseky a chodníky. Sneh na nich priebežne odhŕňajú mechanizmy Technických služieb Ružomberok (TSR). Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti.

Doplnilo, že od piatku poludnia pracujú v treťom stupni pohotovosti. „Vonku je všetka technika, ktorú majú TSR k dispozícii, pomáhajú aj mechanizmy PD Ludrová a Povodia Váhu. V súvislosti s poveternostnými podmienkami trvá v meste mimoriadna situácia, ktorú vyhlásil krízový štáb. Stále sneží a najbližšie hodiny ukazujú, že situácia nebude iná. Je potrebné sa na to pripraviť. Platia výstrahy pred silným vetrom, hustým snežením a poľadovicou,“ upozornilo mesto.

„Ak nemusíte, necestujte. Vodičov opäť prosíme, aby prispôsobili jazdu stavu vozovky, chodcov o väčšiu ostražitosť na chodníkoch,“ zdôraznilo mesto.

V Ružomberku a mestských častiach zápasia mechanizmy zimnej údržby so snehom na 86 kilometroch ciest a 62 kilometroch chodníkov. „Kým sa poveternostná situácia nezmení, budeme pravdepodobne opäť čeliť tomu, že vyčistené a zjazdné úseky budú pod snehom v dôsledku hustého sneženia,“ dodalo mesto.

Na snímke žena si čistí okná na aute počas sneženia v Starých Horách pri Banskej Bystrici 3. februára 2023. FOTO TASR - Ján Krošlák
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Počasie trápi vodičov aj v Košickom kraji

Silný vietor a sneh komplikujú dopravu aj v celom Košickom kraji. Informovali o tom košickí krajskí policajti na sociálnej sieti s tým, že od obce Štós smerom na obec Smolník sú na ceste popadané stromy.

„V obci Ploské v smere na obec Budimír došlo k vyvráteniu stromu na hlavnú cestu. Pri páde strom zachytil káble elektrického a telekomunikačného vedenia, v dôsledku čoho došlo k strhnutiu aj niekoľkých stĺpov,“ uviedla polícia. Dobšinský kopec je tak neprejazdný pre všetku dopravu.

Cesta I/67 medzi Stratenou a Dobšinou je tak uzavretá až do odvolania, dôvodom sú padajúce stromy a tvorba snehových závejov. Polícia tiež upozorňuje na spadnutý strom na ceste v úseku Gemerská Poloma - Súľova.

ŽSK: Cestovať iba v súrnych prípadoch

Okresný úrad v Žiline vyzýva občanov na severe Žilinského kraja, aby pre zlú situáciu vychádzali z domov a cestovali motorovými vozidlami iba v súrnych prípadoch. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Upozornila, že občania by tiež nemali cestovať motorovými vozidlami na víkend na sever Slovenska. „Zamedzí sa tak blokovaniu prístupových ciest v obciach a uvoľní sa cesta nasadenej technike v zvládaní snehovej kalamity na cestných komunikáciách,“ uviedla Eliášová.

V Žiline naďalej platí mimoriadna situácia, ktorú v piatok vyhlásil krízový štáb mesta v dôsledku snehovej kalamity. Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej situáciu na cestách výrazne komplikuje sneženie a silný vietor.

Doplnila, že pri ochrane životov, zdravia a majetku obyvateľov mesta a mestských častí pomáhajú dobrovoľní hasiči Dobrovoľných hasičských zborov mesta Žilina. „Dobrovoľní hasiči DHZO Trnové a DHZO Bytčica odstraňovali v piatok večer spadnuté stromy a konáre z komunikácií a parkovísk na celom území mesta. Ostatné jednotky dobrovoľných hasičov spolupracovali pri údržbe a zjazdnosti cestných komunikácií a chodníkov vo svojej lokalite a odstraňovali spadnuté konáre a prekážky,“ uviedla hovorkyňa.

Obyvatelia Žiliny a jej mestských častí môžu podľa nej požiadať o pomoc jednotky dobrovoľných hasičov, ktoré pôsobia v mestských častiach - DHZO Trnové, DHZO Bytčica, DHZO Mojšova Lúčka, DHZO Brodno, DHZO Vranie, DHZO Zádubnie a DHZO Zástranie. „V prípade núdze je potrebné, aby občan kontaktoval linku tiesňového volania 112 integrovaného záchranného systému. Obyvatelia mestských častí môžu priamo kontaktovať ktoréhokoľvek člena dobrovoľného hasičského zboru vo svojej mestskej časti,“ vysvetlila.

Informácie o činnosti Dobrovoľných hasičov mesta Žilina a aktuálne informácie môžu obyvatelia získať na ich stránke na sociálnej sieti, dodala Zigová.

Sneženie a silný  ietor od piatkového večera komplikujú situáciu na cestách v podtatranskom regióne. Polícia na sociálnej sieti informovala, že cesta I/18 z Popradu smerom na Janovce je uzatvorená v oboch smeroch z dôvodu nulovej viditeľnosti, silného vetra a hustého sneženia. Na diaľnici pod Tatrami sa zrazilo niekoľko áut. Na snímke snehová víchrica v meste Poprad, autá stoja v kolóne na diaľnici v smere na Prešov v sobotu 4. februára 2023. FOTO  TASR - Adriána Hudecová
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Mimoriadna situácia v Liptovskom Hrádku

Mimoriadnu situáciu vyhlásilo v piatok večer v dôsledku neustáleho sneženia aj mesto Liptovský Hrádok (okres Liptovský Mikuláš). Informovalo o tom na svojom webe. Komunikácie sú podľa mesta ťažko prejazdné, až neprejazdné.

„V tomto období dosiaľ napadlo 40 centimetrov, miestami až 50 cm snehu. Mesto doposiaľ sneh len odhŕňalo a neodvážalo ho. Po opätovnom snežení ho už nie je kde odhŕňať, lebo sa vytvorili mantinely. S vlastnými a zazmluvnenými mechanizmami na zimnú údržbu mesto nie je schopné pri súčasnom dlhodobom snežení udržať prejazdnosť miestnych komunikácií. Je nutné nasadiť ťažké mechanizmy, ktoré zabezpečia nakladanie a odvoz snehu na určené miesta v intraviláne mesta,“ uviedlo.

Mesto stanovilo režimové opatrenia - obmedziť pohyb obyvateľov motorovými vozidlami, uvoľniť miestne komunikácie pred rodinnými domami, preparkovať automobily z miestnych komunikácií do dvorov a priestranstiev, aby mesto mohlo zabezpečiť ich zjazdnosť, umožniť prejazd po mestských komunikáciách prednostne vozidlám záchranného systému.

Problémy na železnici

Nepriaznivé počasie komplikuje vlakovú dopravu. Pre popadané stromy na tratiach sú viaceré vlaky odrieknuté alebo meškajú. Železničná spoločnosť Slovensko o tom informuje na sociálnej sieti.

Na viacerých úsekoch je doprava prerušená. „Momentálne je vplyvom počasia od 7:45 prerušená doprava napríklad v úseku Smolenice - Dúbrava (padnutý strom) a od 8:00 v úseku Medzibrodie - Oravský Podzámok (padnutý strom)," uviedla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Ria Feik Achbergerová.

Situáciu komplikuje aj silné sneženie. ŽSR preto zaviedla opatrenia, ako frézovanie a odpratávanie snehu.

Na snímke muž odpratáva sneh počas sneženia v Starých Horách pri Banskej Bystrici 3. februára 2023. FOTO TASR - Ján Krošlák
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Boj s kalamitou v Ždiari a Svite

V obci Ždiar, okres Poprad a v podtatranskom meste Svit platí od piatka mimoriadna situácia, život miestnych obyvateľov komplikuje najmä množstvo snehu aj silný vietor. Starosta Ždiaru Pavol Bekeš potvrdil, že v noci sa im podarilo sčasti sprejazdniť niektoré úseky miestnych komunikácií, naďalej je však veľká časť obce ťažko dostupná.

„Je veľmi veľa snehu a už ho nemáme kam odhŕňať, preto sme potrebovali silnejšie mechanizmy. Najhoršia situácia bola smerom do obecných častí Monkova dolina, Blaščacká dolina, Antoškovský vrch a Strednica, tie boli úplne odrezané od sveta. Silný vietor robí veľké záveje, máme spriechodnené hlavné trasy, na vedľajších pracujeme teraz,“ priblížil Bekeš. Nasadených je tam šesť traktorov, dve frézy a ďalšie dva mechanizmy. Hlavnú cestu smerom na Poľsko priebežne upravujú dva pluhy. V priemere je v obci približne meter snehu.

Na víkend prišlo do Ždiaru aj množstvo turistov a podľa starostu situáciu veľmi nezľahčujú. „Niektorí nie sú zvyknutí na také množstvo snehu, odstavia svoje vozidlá a vytvoria tak prekážku na ceste, takže mechanizmy nemajú kadiaľ prejsť,“ dodal Bekeš.

Mimoriadna situácia naďalej trvá aj v meste Svit. „Nezlepšilo sa to, všetka technika je v teréne, čistíme mesto a sneh už musíme odvážať. Obávame sa toho, čo prinesie vietor, ktorý hlásia,“ uviedla primátorka Dáša Vojšovičová. Odhaduje, že napadlo približne pol metra snehu a ďalší sfúkava z okolitých častí mesta.

Prvý kalamitný stupeň vyhlásili cestári v celom podtatranskom regióne a už aj v okrese Stará Ľubovňa. Spolu s políciou odporúčajú vodičom radšej v sobotu nejazdiť, pokiaľ to nie je naozaj nutné. Vodiči na sociálnej sieti upozornili na kolónu na diaľnici D1 Poprad - východ, ktorá je podľa nich neprejazdná, mala sa tam stať aj reťazová nehoda. Nulová viditeľnosť a extrémny vietor je podľa vodičov tiež vo Vysokých Tatrách.

Situácia v Žilinskom kraji

Na cestách v Žilinskom samosprávnom kraji platí aj v sobotu mimoriadna situácia, ktorú v piatok vyhlásila Správa ciest ŽSK. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Eva Lacová. Upozornila na silný vietor a pretrvávajúce sneženie, v niektorých oblastiach napadlo počas 24 hodín viac ako pol metra snehu.

Linkea tiesňového volania 158 evidovala od piatkového rána do 7:00 v sobotu 519 hovorov. „Preverili sme 106 škodových udalostí, pri piatich dopravných nehodách sa ťažko zranili dvaja ľudia. Vyslobodených bolo 42 nákladných vozidiel,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Zuzana Šefčíková.

Cestu I/18 medzi Žilinou a Martinom sprejazdnili v sobotu o 0:40 a premávku úplne obnovili o 1:30. „Čakacia doba v kolónach bola od troch do ôsmich hodín,“ dodala krajská policajná hovorkyňa.

„Odporúčame vodičom, aj vzhľadom na nepriaznivú predpoveď počasia, aby obmedzili jazdu vozidlom aj dnes iba na nevyhnutné účely. Všetky naše vozidlá a vodiči sú aj počas soboty v teréne v nepretržitej prevádzke. Na cestách prvej, druhej a tretej triedy, obchvatu Oravského Podzámku, Trstenej, Hornej Štubne a robíme maximum pre čo najlepšiu zjazdnosť vozoviek,“ uviedla Lacová.

Podotkla, že napriek maximálnemu úsiliu cestárov je aj naďalej najkomplikovanejšia situácia na horských priechodoch. „Momentálne sú pre nákladné vozidlá neprejazdné horské priechody Čertovica, Šturec, Kremnické Bane, Fačkovské sedlo, Javorník, Makov, Trstená, Príslop, Brestová, Jasná, Nová Bystrica – Oravská Lesná, Jasenovo, Huty, Rovná Hora, Semeteš a Klokočov,“ dodala hovorkyňa ŽSK.

Na snímke zapadnuté auto počas sneženia v Starých Horách pri Banskej Bystrici 3. februára 2023. FOTO TASR - Ján Krošlák
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Kalamita pod Tatrami

Na cestách pod Tatrami naďalej platí prvý kalamitný stupeň. Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský potvrdil, že situácia je zlá. Komplikuje ju množstvo snehu vo vyšších polohách a veľmi prudký vietor na podhorí.

„Nedá sa povedať, kde je to najhoršie, pretože všade je to veľmi zlé. Čím vyššie, tým viac snehu, s narastajúcou nadmorskou výškou je situácia ešte náročnejšia. Dá sa prejsť viac menej všade, robíme všetko preto, aby sme nemuseli zavrieť ďalšiu cestu. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, zatiaľ nechávame v platnosti prvý stupeň, výstraha meteorológov platí do 18. hodiny,“ uviedol Polomský. Zatiaľ cestári zatvorili len dva úseky, zo Štrby do Šuňavy cez chotár a z obce Lučivná do tamojších kúpeľov.

Na cestách naprieč celým regiónom treba podľa Polomského rátať s päť až desať centimetrami snehu. Odporúča vodičom počas soboty radšej nevychádzať na cesty, pokiaľ to nie je nutné.

V teréne je nasadených všetkých 24 podtatranských sypačov a ďalších päť z iných oblastí. „Niektoré autá ostali v kritických úsekoch, napríklad na Ceste slobody vo Vysokých Tatrách a nevracali sa naspäť. Vymení ich až ďalšie vozidlo po striedaní smien. Všetci vodiči boli v teréne od piatka od 20. hodiny až do rána do 8. hodiny, majú za sebou náročnú službu,“ zhodnotil Polomský.

Vodiči na cestách od rána upozorňovali na komplikácie, zasnežená vozovka je napríklad aj na podtatranskej diaľnici D1. Na ceste medzi Spišským Štvrtkom a Smižanmi skončil autobus mimo cesty.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na sobotu výstrahu 2. stupňa pred snežením, tvorbou snehových jazykov a závejov a 3. stupeň pre silný vietor na horách. Ten môže dosiahnuť v nárazoch až 180 kilometrov za hodinu. Väčšina výstrah platí do polnoci.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke aktuálna dopravná situácia na cestách spôsobená hustým snežením na dopravnom ťahu z Trenčína do Bánoviec nad Bebravou pri obci Trenčianska Turná v piatok 3. februára 2023.  FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Silné sneženie komplikuje zjazdnosť ciest. Medzi Martinom a Ružomberkom sa čaká štyri hodiny