Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja vyhlásila v piatok mimoriadnu situáciu v celom kraji. Ide o dôsledok pretrvávajúceho sneženia, ktoré sa týka najmä Oravy, Kysúc, Liptova a Horného Považia. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Eva Lacová. Upozornila, že silné sneženie komplikuje zjazdnosť ciest, snehová pokrývka v niektorých úsekoch dosahuje viac ako desať centimetrov.

Štvorhodinové čakanie medzi Martinom a Ružomberkom

Na úseku medzi Martinom a Ružomberkom sa vodiči aktuálne zdržia viac ako štyri hodiny. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Zuzany Šefčíkovej je najhoršia situácia na úseku Kraľovany – Šútovo.

Doplnila, že medzi Martinom a Ružomberkom sa skrížilo a zapadlo až 15 kamiónov. „Postupne sa ich snažia vyťahovať. Medzitým zapadli cestári aj odťahová služba. Postupne sa bude všetko riešiť,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa.

Niektoré úseky už sprejazdňujú

Cesty I/9 v Hradišti v okrese Partizánske a II/516 medzi Trenčianskymi Teplicami a Motešicami na kopci Machnáč v piatok popoludní sprejazdnili. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

Polícia upozorňuje vodičov, že sa na ceste I/9 v úseku Mníchova Lehota - Radar stále zdržia. „Doprava je púšťaná striedavo v oboch jazdných pruhoch v smere na Trenčín, ako i Bánovce nad Bebravou,“ uviedli policajti.

Policajti v tejto súvislosti vyzývajú vodičov, aby jazdili opatrne. Dopravu na spomínaných úsekoch skomplikovalo husté sneženie.

Problémy na cestách

„Všetky naše vozidlá a vodiči sú v teréne, v nepretržitej prevádzke a robíme maximum pre čo najlepšiu zjazdnosť vozoviek. Musíme však dodržiavať aj technické predpisy a operačný plán zimnej údržby a zabezpečovať zjazdnosť ciest od najvyššej kategórie po tú najnižšiu, ktorou sú cesty tretej triedy. Odporúčame vodičom, aby obmedzili jazdu vozidlom iba na nevyhnutné účely," uviedla Lacová.

Dodala, že najkomplikovanejšia situácia je na horských priechodoch Čertovica, Šturec, Kremnické Bane, Fačkovské sedlo, Javorník, Makov, Trstená, Príslop, Brestová, Jasná, Nová Bystrica – Oravská Lesná, Jasenovo, Huty, Rovná Hora, Semeteš a Klokočov.

Na zhoršenú zjazdnosť ciest v ŽSK upozornila aj polícia. Najviac sneženia očakávajú meteorológovia v piatok v Žilinskom kraji a v Tatrách. Miestami tam môže napadnúť 30 až 40, ojedinele až 50 centimetrov nového snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred snežením i silným vetrom.

Ďalšie dôležité správy