Predstaviteľ Pentagónu v piatok povedal, že Spojené štáty už hodnú chvíľu Ukrajincov v tajnosti zásobujú raketami HARM. Tie sú určené na ničenie rádiolokátorov, ktoré sú súčasťou systémov protivzdušnej obrany, píše Politico.

„Keď sme po prvý raz oznámili poskytnutie rakiet HARM, spôsob, akým sme ho vo vyhlásení opísali, nebol konkrétny. Povedali sme, že poskytujeme protiradarovú kapacitu,“ vysvetlil zdroj.

Útočili raketami, ktoré oficiálne nemajú mať?

O dva dni neskôr vydal portál Yahoo! News článok, v ktorom argumentoval tým, že nedávne útoky na ruské ciele na Kryme neboli výsledkom výbušnín, ktorými disponujú ukrajinské špeciálne jednotky, ako to tvrdí Ukrajina.

Výbuchy mali byť výsledkom útokov rakiet s dlhým dostrelom, tvrdia bývalí predstavitelia amerických špeciálnych jednotiek Michael Weiss a James Rushton. Ukrajina však podľa nich nedisponuje raketami s tak dlhým dostrelom, že by boli schopné zasiahnuť letisko Saki na Kryme.

Ak ich aj vo svojom arzenáli má, určite nejde o rakety, ktorých dodanie bolo verejne ohlásené Amerikou či jej partnermi.

Tajné dodávky

Jednou z možností je, že Amerika dodávala Ukrajine riadené strely ATACMS v tajnosti, myslia si Weiss a Rushton.

Ak majú pravdu, bolo by to v rozpore so všetkým, čo americká administratíva doteraz tvrdila, konštatuje Politico. Dodáva, že poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v júli počas bezpečnostného fóra v Aspene vyhlásil, že dodanie tohto typu rakiet by len viac vyprovokovalo Rusko a potenciálne rozpútalo tretiu svetovú vojnu.

Dva zdroje z oblasti dodávok zbraní dnes informovali, že americké delostrelecké granáty Excalibur, ktoré sú navádzané pomocou GPS, boli súčasťou dodávok zbraní z 19. augusta aj napriek tomu, že ich dodanie administratíva verejne neohlásila.

Politico priznáva, že zatiaľ ide iba o špekulácie. Dodáva však, že člen americkej administratívy potvrdil, že tajné dodávky zbraní na Ukrajinu sú skutočnosťou.

Ďalšie dôležité správy

Pri výbuchu bomby nastraženej v aute zahynula dcéra Putinovho ideológa Dugina.
Neprehliadnite

Rusko chystá doma sériu teroristických útokov, tvrdí ukrajinský predstaviteľ