Deutsche Bank za minulý rok zvýšila zamestnancom odmeny o 29 percent, umožnil jej to návrat k ziskovému hospodáreniu po rokoch strát. Najväčšia banka v Nemecku dnes tiež uviedla, že generálnemu riaditeľovi vyplatila 7,4 milióna eur, medziročne o 46 percent viac. Odborári a politici to kritizujú, banku totiž predtým už niekoľkokrát zachraňoval štáť. Na tento rok banka počíta s miernym poklesom výnosov.

„Nehodí sa, aby Deutsche Bank organizovala koronavírusové párty," reagoval na správu o zvýšení bonusov pre zamestnancov a najmä pre generálneho riaditeľa člen nemeckého parlamentu Fabio De Masi. Odborová organizácia Verdi rast prémií označila za hrubo neúmerný. Nemecko tento rok čakajú voľby a verejnosť príliš vysoké platy všeobecne neschvaľuje, uviedla agentúra Reuters. Management upozornil, že sa časti základného platu vzdal, aby tak vyjadril solidaritu s tými, na ktorých najviac doľahla pandémia.

Za zvýšením odmien pre zamestnancov je predovšetkým citeľný nárast obchodovania za pandémie. Banka ale o zvýšení prémií informuje v čase, keď jej štrajkujú zamestnanci call centier.

Česká sporiteľňa
Neprehliadnite

České banky sa topia v úsporách domácností, vklady dosiahli rekord

Vlaňajší rok bol pre riaditeľa Christiana Sewinga míľnikom. Manažér sa vedúcej úlohy v banke ujal v roku 2018 s cieľom zastaviť stratové hospodárenie a vrátiť ústav na cestu k rastu. Dovtedy Deutsche Bank čelila nielen stratám, ale aj nepríjemným a nákladným pochybením regulačného charakteru, vrátane vyšetrovania kvôli praniu špinavých peňazí.

Deutsche Bank za posledných desať rokov prerobila 8,2 miliardy eur. Čistý zisk za minulý rok predstavoval 113 miliónov eur, zatiaľ čo rok predtým mala banka stratu 5,7 miliardy eur. Prudký rast ziskov v investičnom bankovníctve zmazal dopady slabších výsledkov v iných aktivitách, kde sa banka angažuje.

OeNB
Neprehliadnite

Rakúska centrálna banka vyčíslila ekonomické straty na 34 miliárd eur

Objem peňazí určených na prémie sa za minulý rok zvýšil na 1,9 miliardy eur, a vrátil sa tak zhruba na úroveň roku 2018. Zamestnanci call centier ale práve teraz štrajkujú za vyššie mzdy, niektorí z ľudí na týchto pozíciách zarábajú len asi 12 eur za hodinu, tvrdia zástupcovia odborov.

Janovi Duscheckovi, ktorý má v odborovej organizácii Verdi na starosti bankový sektor, sa nepáči, že tí, ktorí už tak zarábajú veľa, dostanú o mnoho viac na prémiách, zatiaľ čo zamestnanci s najnižšími príjmami v podniku nedostanú na prémiách takmer nič. „Takáto politika odmeňovania vytvára veľmi zlý obraz banky a mala by sa čo najskôr zmeniť," podotkol odborár Duscheck.

Bank of America
Neprehliadnite

Výnosy popredných investičných bánk boli vlani rekordné

Vďaka peniazom, ktoré si za minulý rok odniesol, sa dostal šéf Deutsche Bank do skupiny najlepšie platených šéfov bánk v Európe, pri ktorých je výška platu vrátane odmien známa. Napríklad šéf britskej banky Barclays Jes Staley dostal štyri milióny libier, čo je ale pokles oproti sume 5,9 milióna libier pred rokom. Riaditelia niektorých ďalších bánk tiež pristúpili na zníženie platu, aby ukázali podporu ľuďom, na ktorých doľahli dopady koronakrízy.

Predsedníčka správnej rady španielskej banky Santander Ana Botínová aj výkonný riaditeľ José Antonio Álvarez dostali za minulý rok o 50 percent nižšiu mzdu ako v roku predchádzajúcom. Odchádzajúci riaditeľ talianskej banky UniCredit Jean-Pierre Mustier sa vzdal premennej zložky svojej mzdy a zvyšok si skrátil o štvrtinu.