Výnosy 12 najväčších investičných bánk v minulom roku stúpli o rekordných 28 percent na 194 miliárd dolárov. Uviedla to dnes výskumná spoločnosť Coalition Greenwich. Celkové výnosy bánk boli potom najvyššie za desať rokov, kedy Coalition začala tieto údaje sledovať. K rastu pomohol záujem o vstup na burzu zo strany firiem špecializovaných na akvizície (SPAC) a tiež vysoký objem obchodovania na trhoch.

OeNB
Neprehliadnite

Rakúska centrálna banka vyčíslila ekonomické straty na 34 miliárd eur

Firmy SPAC vlani získali na burze rekordných 82 miliárd dolárov. Tento trend by mal v tomto roku nabrať na rýchlosti, čo znamená ďalšie zvýšenie výnosov bánk z poplatkov za organizovanie týchto obchodov.
Výnosy z obchodovania s dlhopismi, menami a komoditami sa medziročne zvýšili o 41 percent. Výnosy z obchodov s komoditami boli rekordné, lebo investori hľadali bezpečné investície v drahých kovoch. V druhej polovici roka potom výrazne vzrástli ceny ropy.

Výnosy sa síce zvýšili, počet pracovných miest sa však podľa Coalition medziročne znížil o jedno percento na 48 700. Banky totiž kvôli slabšiemu dopytu znižovali počet pracovných miest tam, kde sa obchoduje s niektorými typmi derivátov. Spoločnosť Coalition sleduje výkony finančných ústavov Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan, Morgan Stanley, Société Générale a UBS.