Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou proti chorobe Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom sú správy o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke v súvislosti s dvojtýždňovým pozastavením očkovania v krajine zdôraznil, že ide o „preventívne" opatrenie.

WA 35 Londýn - Vakcína britsko-švédskej firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19, ktorou sa bude očkovať v očkovoacom centre na východe Londýna v piatok 5. februára 2021. FOTO TASR/AP    

AstraZeneca vaccine is ready to be used at the Wellcome Centre in Ilford, east London, Friday, Feb. 5, 2021. (AP Photo/Frank Augstein)
Neprehliadnite

Na Slovensku nebola šarža vakcíny AstraZeneca, ktorú preverujú pre prípady trombózy

V Dánsku zaznamenali jedno úmrtie po podaní očkovacej látky od AstraZenecy, aj keď nebolo isté, či existuje spojenie medzi vakcínou britsko-švédskej spoločnosti a tvorbou krvných zrazenín, uviedli dánske zdravotnícke úrady.

Prípady začala prešetrovať Európska agentúra pre lieky (EMA), rovnako ako Dánska agentúra pre lieky.

Agentúra EMA sídliaca v holandskom Amsterdame v stredu uviedla, že vakcináciu jednou zo šarží zmienenej vakcíny pozastavilo päť krajín. Napriek tomu „nič nenasvedčuje, že by očkovanie spôsobilo takéto zdravotné ťažkosti, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny," uvádza sa vo vyhlásení EMA.