Globálny nedostatok polovodičov bude brzdiť predaj áut aj v druhom polroku, očakáva nemecký koncern Daimler. Napriek tomu potvrdil svoj výhľad týkajúci sa vývoja ziskovej marže v tomto roku.

Daimler patrí medzi veľké automobilky, ktoré museli obmedziť produkciu pre nedostatok čipov. Koncern tiež po dobrom 2. kvartáli mierne zlepšil prognózu rastu prevádzkovej marže pre svoju divíziu nákladných áut a autobusov a potvrdil výsledky za uplynulý štvrťrok.

Tržby koncernu počas troch mesiacov od apríla do júna medziročne stúpli o 44 na 43,5 miliardy eur. Zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) upravený o jednorazové vplyvy dosiahol 5,42 miliardy eur po strate 708 miliónov eur v rovnakom období pred rokom. Čistý zisk predstavoval 3,6 miliardy eur po čistej strate 2 miliardy eur.

Koncern aktuálne očakáva, že nedostatok čipov pribrzdí predaj jeho vozidiel značky Mercedes-Benz. Preto počíta s predajom približne na minuloročnej úrovni. Doteraz predpokladal, že predaj sa výrazne zvýši.

V 2. kvartáli stúpol predaj áut Mercedes-Benz o 27 percent, pričom v Európe vyskočil až o 54 percent.

WA 18 archív Stuttgart - Na archívnej snímke z 18. februára 2021 centrála nemeckého koncernu Daimler v Stuttgarte. Daimler pre globálny nedostatok čipov posiela zamestnancov minimálne v dvoch svojich závodoch opäť do režimu skrátenej pracovnej doby. Podľa informácií agentúry DPA sa obmedzenie výroby dotkne väčšiny zamestnancov závodov Mercedesu v Rastatte a Brémach. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 18.02.2021, Baden-Württemberg, Stuttgart: Die Zentrale der Daimler AG ist durch eine Flagge zu sehen, auf d
Neprehliadnite

Nemecký automobilový koncern Daimler zrýchli zavádzanie elektrických áut