Csabu Dömötöra mal na krivú výpoveď naviesť podnikateľ Peter Petrov s tým, aby pomohol takáčovcovi Matejovi Zemanovi dostať sa z väzby. Vyplýva to z Dömötörovej výpovede pred sudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, v rámci procesu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Dömötör si za krivú výpoveď odpykáva 32-mesačný podmienečný trest.

Dal mu inštrukcie

„Peter Petrov ma naviedol na to, aby som šiel vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) v súvislosti s tým, aby Mateja Zemana pustili z väzby. Povedal mi, čo mám asi povedať,“ zdôraznil Dömötör pred súdom. Krivo vypovedať mal o tom, že do reštaurácie Towers s Matejom Zemanom priviezli úplatok 100-tisíc eur Ľudovítovi Makóovi a Františkovi Böhmovi. „Trval na tom, aby som sa pozeral na to, že mám malé dieťa a aby ma nezavreli,“ dodal.

csaba domotor
Neprehliadnite

Csaba D. na základe priznania prokurátorovi dostal na súde podmienečný trest a prepustili ho

„Nepravda v mojej výpovedi konkrétne spočívala v tom, že som uvádzal, že som videl do reštaurácie Towers a že som videl aj peniaze. To ostatné, čo som vypovedal, sa však skutočne stalo,“ dodal s tým, že do reštaurácie skutočne viezli peniaze, ktoré Matej Zeman odovzdal.

Televízia TA3 informovala, že u spomínaného Petra Petrova, ktorý je v pátraní, zasahuje od štvrtkového rána NAKA. Má to súvisieť s vyšetrovaním verejných obstarávaní pre štát.

Dömötör zároveň uviedol, že obžalovaného Dušana Kováčika nepozná a nemá vedomosť o žiadnom zo skutkov, ktoré mu kladie obžaloba za vinu. „Bol som obvinený a som stíhaný pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny takáčovci a v rámci trestného konania bola vec vylúčená na samostatné konanie,“ doplnil.

Krivé svedectvo Dömötöra

Prokurátor opiera obžalobu aj o krivé svedectvo Csabu Dömötöra. Poukázal na to obžalovaný Dušan Kováčik po štvrtkovej výpovedi spomínaného svedka pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Na snímke bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Neprehliadnite

D. Kováčik: Rodinne založený typ, desaťtisíce v hotovosti a plná kancelária citlivých spisov

Krivá výpoveď pána svedka Csabu Dömötöra je súčasťou môjho spisu, pričom samotný prokurátor opiera obžalobu aj o túto výpoveď,“ uviedol bývalý špeciálny prokurátor, ktorý čelí obžalobe z viacerých trestných činov.

Svedok pred súdom tvrdil, že „operatívec“ NAKA Ján Kaľavský vedel, o čom príde vypovedať, keďže mal komunikovať s Petrom Petrovom, ktorý mal Dömötöra na krivú výpoveď naviesť. „Uvedené nasvedčuje tomu, že aj vyšetrovatelia mali vedomosť o skutočnostiach, o ktorých má svedok vypovedať,“ dodal Dušan Kováčik.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.