Očkovanie treťou dávkou vakcín proti covidu v Českej republike sa začne 20. septembra, oznámil v nedeľu český premiér Andrej Babiš. Podľa neho sa bude týkať ľudí nad 65 rokov, obyvateľov liečební pre dlhodobo chorých či obyvateľov domovov pre ľudí so zdravotným postihnutím. Informoval o tom server Novinky.cz.

O odporúčaní tretej dávky bude v pondelok rokovať rada pre zdravotné riziká, ktorá rozhodne, uviedol Babiš.

Všetci, čo dostali dve dávky, dostanú podľa premiéra od 10. septembra SMS správu, že môžu ísť na tretiu dávku. „Malo by sa očkovať od 20. 9. Títo ľudia môžu zájsť k praktikovi, alebo si zarezervujú termín ako predtým. Je to dobrovoľné, ale je to dôležité, "uviedol Babiš na Facebooku.

Premiér zopakoval, že situácia s nákazou vyzerá v súčasnosti dobre, preto sa neuvažuje o prijatí plošných opatrení. Uviedol tiež, že nákaza sa šíri často v detských táboroch.

V Česku zaočkovali dosiaľ 5,684 milióna ľudí. Väčšine z nich podali dvojdávkovú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Starším ľuďom ale často aj vakcínu od firmy AstraZeneca, ktorou sa teraz očkuje minimálne. Títo ľudia budú podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha preočkovaní tzv. mRNA vakcínami, čo sú práve Pfizer alebo Moderna. Podľa ministra už niektorí pacienti tretiu dávku v tomto týždni dostali. 

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom na tému Aktuálne opatrenia v súvislosti s COVID-19, 7. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Podanie tretej dávky vakcíny je podľa rezortu zdravotníctva otázkou odborných diskusií a štúdií

Podmienkou pre tretiu dávku by malo byť aj to, že od druhej dávky (alebo prvej v prípade jednorazovej vakcíny) uplynulo osem mesiacov. „Bude sa preočkovávať vakcínami Pfizer alebo Moderna a systém bude stáť na dvoch pilieroch, čo sú praktickí lekári a očkovacie centrá pri nemocniciach," informoval predbežne A. Vojtěch.