Francúzsko začne používať „covidový pas“, ktorý bude dokladať dokončené očkovanie proti covidu-19 či negatívny PCR test počas uplynulých 48 hodín. Od 9. júna má umožniť účasť na zhromaždeniach viac ako 1 000 osôb. Od konca júna by mali tieto pasy umožniť cestovanie po Európskej únii. Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Clément Beaune v nedeľu rozhlasovej stanici Europe-1 povedal, že k tomuto zladeniu na únijnej úrovni by malo dôjsť „okolo 20. júna“.

„Pas bude rovnaký tak na účasť na festivale, ako aj na cestovanie - od Paríža po Atény či od Madridu po Berlín,“ povedal Beaune podľa webu stanice. Chystaný doklad, ktorý bude mať podobu aplikácie, alebo papierového dokladu, bude podľa neho uznávať iba očkovanie vakcínami už schválenými v EÚ, ktorými sú teraz prípravky firiem Pfizer / BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Čínske a ruské vakcíny sú prinajmenšom zatiaľ vylúčené.

covid pas
Neprehliadnite

Vyjednávania o covidových pasoch komplikuje spor o cenu testov

 

V Maďarsku sa ako v jedinej krajine Európskej únie očkuje aj ruským prípravkom Sputnik V a vakcínami čínskych firiem Sinopharm a Cansino Biologics, ktorých používanie zatiaľ neodporučila Európska agentúra pre lieky (EMA). Okrem toho sa aplikujú aj preparáty spoločnosťou Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Beaune upozornil, že pri rokovaní únijných krajín zostáva ešte vyriešiť problém s karanténou. Niektoré krajiny, napríklad Dánsko, totiž naďalej požadujú od prichádzajúcich, aby zotrvali desať až 14 dní v izolácii, iné sa zase nevyjadrili. Štátny tajomník by bol pre zladené zrušenie povinnej karantény v rámci celej únie pre držiteľa covidového pasu, ktorý potvrdzuje imunitu.

Očkovací pas
Neprehliadnite

EK navrhne digitálny covidový pas, má uľahčiť cestovanie očkovaným

Stanica upozornila, že Francúzsko je jednou z mála krajín v Európe, kde sú PCR testy zadarmo, zatiaľ čo napríklad v Španielsku môže jediný test stáť až 120 eur. „Európsky parlament žiada, aby všetky testy boli zadarmo všade po Európe, ale nemôžem povedať, či to všetci prijmú,“ povedal Beaune. Inou možnosťou by bolo aspoň sa dohodnúť na prijateľnej a zladenej cene, aby sa od leta mohla rozbehnúť turistika.