Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng, konkurent americkej Tesly, sa chce stať svetovou automobilkou a v zahraničí chce predávať polovicu svojich vozidiel.

V rozhovore so spravodajským serverom CNBC to dnes povedal predseda správnej rady podniku Ku Chung-ti. Plán podniku nijako bližšie časovo neurčil.

„Ako spoločnosť, ktorá sa zameriava na globálne príležitosti, chceme byť dlhodobo vyrovnaní, pokiaľ ide o podiel v dodávkach - polovica v Číne, polovica mimo Číny,“ uviedol Ku.

Americká spoločnosť Tesla pre porovnanie v treťom štvrťroku uviedla, že jej domáci trh sa na celkových predajoch podieľal zo 46,6 percenta. Predaje v Číne v rovnakom období predstavovali 22,6 percenta z tých celkových.

Automobilka Xpeng chce tento rok a budúci rok investovať do medzinárodných trhov a budúci rok chce vstúpiť do Švédska, Dánska a Holandska. V decembri 2020 začala spoločnosť dodávať automobily do Nórska.

Na túto severskú krajinu, kde vládne stimuly podporili miestny dopyt po elektromobiloch, sa pri svojej počiatočnej zahraničnej expanzii zamerali aj ostatní čínski výrobcovia vozidiel s elektrickým pohonom.

Čínsky start-up Nio otvoril v Osle vlajkovú predajňu a od septembra tam ponúka svoje vozidlá. Do Nórska začala v lete dodávať svoje autá aj spoločnosť BYD, ktorú podporuje americký investor Warren Buffett.

Tesla model 3
Neprehliadnite

E. Musk chce v roku 2023 predávať Teslu za 22-tisíc eur. Prečo sú elektrické autá také drahé?