Spoločnosť Berkshire Hathaway  v treťom štvrťroku medziročne zvýšila prevádzkový zisk o 18 percent na 6,47 miliardy dolárov.

Mnoho podnikov, ktoré konglomerát vlastní, sa ďalej zotavovalo z útlmu spôsobeného koronavírusovou krízou.

Vyšší dopyt im pomohol

Spoločnosť uviedla, že jeho nespočetné množstvo podnikov profitovalo z opätovného otvorenia ekonomiky, keďže dopyt sa začal vracať na úroveň pred pandémiou. Prevádzkové zisky zo segmentu železníc, verejných služieb a energetiky vzrástli v treťom štvrťroku medziročne o 11 percent na tri miliardy dolárov.

„Od tretieho štvrťroka 2020 mnohé z našich podnikov zaznamenali výrazne vyššie tržby a zisky v porovnaní s druhým štvrťrokom, čo odráža vyšší dopyt zákazníkov,“ uviedla firma.

Sedia na peniazoch

Na konci septembra dosiahla hotovostná rezerva vo firme rekordných 149,2 miliardy dolárov, čo je nárast zo 144,1 miliardy dolárov v druhom štvrťroku tohto roka. Buffett neuskutočnil za posledných pár mesiacov žiadnu významnú akvizíciu, keďže ocenenia firiem na finančných trhoch dosahujú rekordné maximá.

Je logické, že spoločnosť vyčká s hotovosťou na účtoch a zrealizuje ďalšie nákupy pri prípadných poklesoch na akciových trhoch.

Portfólio firiem

Skupina Berkshire Hathaway ovláda desiatky dcérskych spoločností, ktoré podnikajú v rôznych odvetviach. Vlastní tiež významné podiely v rade známych firiem, napríklad v najväčšom svetovom výrobcovi nealkoholických nápojov Coca-Cola. Taktiež drží výrazný akcionársky podiel vo firme Apple alebo American Express.

Prevádzkový zisk konglomerátu napriek rastu zaostal za očakávaním analytikov. Spoločnosť upozornila, že na jej schopnosť vytvárať zisk mali negatívny vplyv výpadky v dodávateľských reťazcoch. Poisťovnícke aktivity podniku navyše zasiahli náklady súvisiace s hurikánom Ida a záplavami v Európe.

Čistý zisk Berkshire Hathaway sa v treťom štvrťroku naopak medziročne prepadol o 66 percent na 10,3 miliardy dolárov. Tento zisk však zahŕňa aj nerealizované zisky či straty pri hodnote investícií, takže prechádza značnými výkyvmi a nemá veľkú vypovedaciu hodnotu ohľadom skutočnej výkonnosti firmy.

Akcie Berkshire Hathaway tento rok vzrástli o viac ako 24 percent. Aktuálne sa hodnota akcií nachádza 2 percentá pod úrovňou historického maxima z mája tohto roka.

apple
Neprehliadnite

Apple zvýšil za kvartál zisk o vyše 60 percent. Firma má však problémy v dodávateľskom reťazci