Irán obvinenie odmieta a tvrdí, že keby chcel v Hormúzskej úžine zasiahnuť, spraví to verejne. Má na to údajne pripravené navádzané strely schopné zasiahnuť akýkoľvek tanker.

Podľa neoficiálnych správ sa vnútropolitická situácia v Iráne komplikuje, keď sa do sporu dostávajú reformistické sily a konzervatívne Revolučné gardy. Konzervatívcom môže zvýšenie napätia vyhovovať.

Prezident Hasan Rúhání na nedávnom stretnutí s prezidentmi Číny a Ruska vyhlásil, že nehodlá dodržiavať ustanovenia medzinárodnej nukleárnej dohody, ktorú USA jednostranne vypovedali. Iránsky prezident povedal, že na konci mesiaca začne obohacovať urán nad dohodnuté úrovne. Cieľom je primäť európske krajiny k získaniu ekonomických benefitov.

Situácia sa otočila

Hoci americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo doteraz vyhlasoval, že Spojené štáty o vojnu s Iránom nemajú záujem, situácia sa otočila. S odvolaním sa na obranné dôvody americký minister obrany Patrick Shanahan vyhlásil, že na Blízky východ pošle americká administratíva tisíc vojakov. Irán spolu s Ruskom a Čínou krok vnímajú ako ďalšiu eskaláciu napätia.

Napriek ubezpečovaniu Spojených štátov o svojich čisto obranných úmysloch, čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi varoval 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa